Moskva 22. marca 2018 (HSP/Foto:Screenshot:Video:mid.ru)
 
Ako sme včera avizovali, do priestorov ruského ministerstva zahraničia v Moskve na včerajšie stretnutie s vedením rezortu a odborníkmi pozvali vedúcich predstaviteľov zahraničných ambasád, ktorí sú akreditovaní v Moskve. Prišlo takmer 150 diplomatov. Neprišli iba zástupcovia americkej a britskej ambasády.

Dané stretnutie so zahraničnými diplomatmi bolo venované kauze otrávenia bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa. Počas brífingu celú situáciu vysvetlili a na otázky diplomatov a novinárov odpovedali piati odborníci. „Britskí orgány buď nie sú schopné zabezpečiť bezpečnosť občanov, alebo samé priamo alebo nepriamo zrežírovali napadnutie občianky Ruskej federácie Júliu Skripaľovú,“ vysvetlil riaditeľ departmentu pre otázky nerozšírenia a kontroly zbraní ruského rezortu zahraničia Vladimír Jermakov.
Poukázal na to, že Londýn odmietol poskytnúť Moskve prístup k vyšetrovacím spisom, pretože sa boji, že potom nedokáže utajiť pravdu o tom, kto a ako v skutočnosti otrávil agenta a jeho dcéru. Preto Londýn odmieta spoluprácu vo vyšetrovaní s Moskvou. Podčiarkol, že Rusko nemá nič spoločné s touto avantúrou: „Je na to jednoduchý dôvod: pre Rusko podobná avantúra absolútne nie je prípustná, pretože by bola pre nás veľmi nevýhodná po všetkých stránkach,“ podčiarkol.
Poukázal na to, že všetky obvinenia Londýna voči Moskve sú absolútne neodôvodnené a hysterické. Vyvrátil šírené britskými politikmi a médiami nezmyselné verzie. Podčiarkol, že Londýn práve preto nechce povoliť Rusku zúčastniť sa na spoločnom vyšetrovaní, že mieni  zničiť všetky stopy a dôkazy, a to vyvoláva veľmi seriózne podozrenia, že práve Londýn zrežíroval túto hnusnú provokáciu.
Svoje dôvody o tom, že Moskva nemá nič spoločné s týmto incidentom, prezentovali aj ostatní účastníci stretnutia.
Eugen Rusnák
 
Video si môžete pozrieť na stránke ruského ministerstva zahraničia: www.mid.ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/3134581
 
Príspevok Moskva obviňuje Londýn z úmyselnej provokácie a podozrieva, že práve britské tajné služby otrávili špióna Skripaľa zobrazený najskôr Hlavné správy.