Moskva 28. septembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 
Ruská pravoslávna cirkev varovala, že zruší zväzky s lídrom svetovej pravoslávnej komunity, ekumenickým patriarchom Bartolomejom I., ak udelí autonómiu ukrajinským pravoslávnym. Hovorca moskovského patriarchátu Vladimir Legojda v piatok upozornil, že moskovský patriarchát “zruší eucharistické spoločenstvo” s konštantinopolským ekumenickým patriarchátom, ak ukrajinskej cirkvi dá samostatnosť. Legojda povedal, že plány na samostatnosť cirkvi “ohrozujú krehký náboženský mier na Ukrajine” a vyhlásil, že ich motorom sú “politické ambície ukrajinských lídrov”.

Ilustračné foto

Ukrajinský prezident Petro Porošenko tlačí na patriarchu Bartolomeja I., ktorý je považovaný za “prvého medzi rovnými” ortodoxnými lídrami, aby udelil nezávislosť ukrajinskej cirkvi. Jeho snaha zaznamenala úspech tento mesiac, keď ekumenický patriarchát oznámil, že vysiela na Ukrajinu dvoch biskupov ako krok k vyhláseniu cirkevnej nezávislosti. Ruská pravoslávna cirkev odpovedala vyhlásením, že sa nebude zúčastňovať na podujatiach, na ktorých čele bude ekumenický patriarchát, a Bartolomeja I. nebude spomínať ani vo svojich modlitbách.
 
Príspevok Moskovský patriarchát varuje Konštantinopol pred udelením cirkevnej samostatnosti Ukrajine zobrazený najskôr Hlavné správy.