Moskva 22. apríla 2018 (HSP/Foto: HSP/Screenshot YouTube a Eugen Rusnák)
 
Moskovské medzinárodné obchodné centrum Moskva-City včera oficiálne otvorilo pre návštevníkov najvyššie situovanú prehliadkovú plochu na najvyššej budove v Európe. Nová zaujímavá perlička Moskva – prehliadková plocha PANORAMA 360 je umiestnená na 89. poschodí veže Federácia centra Moskva-City

Záber z videa

Moskovskij Meždunarodnyj Delovoj Centr Моskva-Siti (skr. MMDC; doslova Moskovské medzinárodné obchodné centrum Moskva-City, angl. Moscow International Business Center Moscow-City, skr. MIBC) je projektovaná a čiastočne už rozostavaná štvrť v Presnenskom okruhu v západnej Moskve. Hlavnou úlohou je vytvorenie prvej zóny v Rusku (a v celej východnej Európe), ktorá bude spájať obchodné aktivity, bývanie a zábavu. Je to také „mesto v meste”. Celý projekt bol schválený mestským zastupiteľstvom v roku 1992.
Výstavba celého komplexu Moskva-Siti prebieha na Krasnopresnenskom nábreží, celé stavenisko má rozlohu okolo 100 hektárov. Toto územie je jedinou plochou v centre Moskvy, ktorá dokáže poskytnúť priestor pre takúto obrovskú výstavbu. Na tomto území sa nachádzajú staré továrne, ktoré sú nahradzované novými modernými budovami. Celkove náklady na výstavbu budú okolo 12 miliárd amerických dolárov.

Záber z videa

Z vyhliadkovej plochy návštevníci sa môžu pozerať na všetky strany sveta. Môžu si vidieť bližšie unikátne stavby: Poklonnaja hora, Moskovská štátna univerzita, chrám Krista Spasiteľa, športový komplex Lužniki, televíznu vežu v Ostankine a iné blízke a vzdialené objekty. Výhľad cez obrovské sklá je skutočne ohromujúci.
Celá dĺžka prehliadkovej plochy je 210 metrov. Na ploche 1500 metrov štvorcových sa nachádza deväť sál. V samotnom centre je umiestnená reštaurácia, kaviareň a skutočná fabrika na výrobu zmrzliny, ktorú pre návštevníkov vyrábajú fakticky na ich očiach. Táto fabrika pracuje 24 hodín denne. Jej majitelia už podali prihlášku do Guinnessovej knihy rekordov: nachádza sa v najvyššom „podniku“ na svete.

Záber z videa

PANORAMA 360 je to skutočný kultúrny, sociálny a vzdelávací projekt. Budú sa tu konať výstavy, festivaly, rôzne šou a dokonca prednášky pre študentov a žiakov základných škôl. Sprievodcovia budú pomáhať návštevníkom s rôznych rečiach. Zatiaľ rozprávajú o najväčších atrakciách ruskej metropoly, vysvetľujú a odpovedajú na otázky v ruštine, angličtine a čínštine.

Eugen Rusnák
 
Príspevok Moskovské medzinárodné obchodné centrum Moskva-City otvorilo najvyššie situovanú prehliadkovú plochu na najvyššej budove v Európe zobrazený najskôr Hlavné správy.