Moskva 28. augusta 2017 (HSP/Foto: Slovenský inštitút v Moskve)
 
Návštevníci Slovenského inštitútu v Moskve majú možnosť po prvý raz zoznámiť sa s dielami, vytvorenými pomocou ojedinelej umeleckej techniky drippingu – konkrétne drip’n’create, čo znamená „kvapkaj a vytváraj“
Diela mladej slovenskej umelkyne Barbory Okasovej. Vernisáž výstavy jej obrazov sa konala v galérii Slovenského inštitútu v Moskve

Práve touto originálnou technikou maľuje svoje obrazy mladá slovenská umelkyňa Barbora Okasová. Vernisáž výstavy jej obrazov sa konala v galérii Slovenského inštitútu v Moskve vo štvrtok 24. augusta 2017.
Riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula poukázal vo svojom úvodnom vystúpení na to, že štýl drip’n’create vytvorila samotná výtvarníčka, pričom ide o to, že svoje obrazy maľuje pomocou sushi paličiek bez toho, aby sa akokoľvek dotýkala plátna.
Pracovníčka Slovenského inštitútu v Moskve Michaela Zeleňanská návštevníkov vernisáže bližšie oboznámila s touto výnimočnou technikou tvorby, ktorej sa B. Okasová venuje od roku 2009. Uviedla, že jednoduchú formu drippingu, známu z 50. rokov minulého storočia, rozvinula do zložitejších foriem maliarskej techniky. Pripomenula slová umelkyne, ktorá hovorí, že keď sa plátna nedotýka, má pocit, že to ľudí viac fascinuje, lebo dielo už dotykom ďalej nedotvára. Farba, ktorá stečie z paličky na plátno je v takom podaní, v akom na plátno dopadne. Je priam neuveriteľné, že touto ojedinelou a náročnou metódou tvorby dokáže zachytiť človeka s jeho vnútornou iskrou.

S veľkým zaujatím tvorí príbeh dnešnej doby – najmä cez portréty, charaktery, osobnosti. Každý človek je vzácny – to je posolstvo jej  obrazov, v ktorých objavuje a divákovi predkladá svoj pohľad na život. A návštevníci slávnostného otvorenia výstavy jej obrazov boli doslova ohromení a neveriacky krútili hlavami, ako môže takým originálnym spôsobom vytvoriť také dokonalé diela.
Výstava obrazov mladej slovenskej výtvarníčky Barbory Okasovej, vytvorených jedinečnou technikou drip’n’create potrvá v galérii Slovenského inštitútu v Moskve do 14. septembra tohto roku.