Morawiecki: Bruselom kritizovaná reforma súdnictva je v Poľsku nevyhnutná

Varšava 20. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Francois Lenoir)

Poľsko trvá na právnom štáte rovnako ako Európska únia (EK), uviedol v stredu v reakcii na iniciovanie konania voči Varšave podľa článku č.7 Európskou komisiou poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Na snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki

Bruselom kritizovanú reformu súdnictva označil Morawiecki na jednej zo sociálnych sietí za nevyhnutnú pre Poľsko a dodal, že v dialógu medzi Varšavou a Európskou komisiou je potrebná “otvorenosť a čestnosť”.
Poľský premiér podľa vlastných slov dúfa, že suverenita jeho krajiny je zlučiteľná s ideou jednotnej Európy. Hovorca poľskej vlády následne potvrdil, že Morawiecki bude 9. januára rokovať v Bruseli s predsedom EK Jeanom-Claudeom Junckerom.
Aj poľský rezort zahraničných vecí v komuniké zdôraznil, že Varšava je kedykoľvek pripravená na dialóg s EK, čo nový premiér potvrdil aj na nedávnom summite, kde sa to stretlo s pozitívnou reakciou.
Podľa názoru Krzysztofa Szczerského, šéfa kabinetu poľského prezidenta Andrzeja Dudu, sa EK “prakticky rozhodla jednostranne ukončiť súčasnú fázu dialógu, na pokračovanie ktorého bola poľská vláda pripravená”. Szczerski súčasne pripomenul, že proces schvaľovania dvoch kritizovaných justičných zákonov sa v Poľsku ešte neskončil, veď prezident ich ešte nepodpísal. Zodpovednosť za “vecné zdôvodnenie, ako aj dlhodobé dôsledky” stredajšieho rozhodnutia ponesie podľa šéfa kabinetu poľského prezidenta EK.
Predseda Európskej rady, bývalý poľský premiér Donald Tusk počas stredajšej návštevy Krakova v reakcii v stredu vyhlásil, že rozhodnutie EK je dôsledkom faktu, že sa poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) disponujúca parlamentnou väčšinou “povyšuje nad právo”. Tento prístup v praxi ukončuje nezávislosť súdov, poznamenal Tusk vyjadriac nádej, že poľská vláda nebude za každú cenu hľadať konflikt tam, kde jednoducho nemá pravdu. Súčasne ubezpečil, že osobne urobí maximum pre to, aby Poľsko nepocítilo sankcie.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)