Mons. Pizzaballa: Počet pútnikov vo Svätej zemi sa zdvojnásobil, vydrží to?

Jeruzalem 21. decembra 2017 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR-Musa Al Shaer/Pool Photo via AP)

Apoštolský administrátor Jeruzalemského latinského patriarchátu Mons. Pierbattista Pizzaballa sa pred vstupom do vianočných sviatkov a pred záverom kalendárneho roka stretol s novinármi na tlačovej konferencii. V rámci Patriarchátu, ktorého duchovnú správu prevzal len v minulom roku, zhodnotil vývoj a hlavné momenty za tento rok a vyjadril svoje nádeje do budúcnosti.
Ilustračné foto

Pastoračnou prioritou je momentálne rodina, vysvetlil Mons. Pizzaballa. Príprava na manželstvo, sprevádzanie mladých párov, výchova k rodičovstvu a vzdelávanie. Významným a najcharakteristickejším prvkom pre Jeruzalemský patriarchát je prítomnosť pútnikov.
Františkánsky arcibiskup uviedol: „Boli sme svedkami takmer zdvojnásobnenia prítomnosti pútnikov vo Svätej zemi. Nádejame sa, aby súčasná kríza ohľadom Jeruzalema nevystrašila tých, čo sa rozhodli prísť do Svätej zeme. Prítomnosť pútnikov, okrem toho, že je jednou dôležitou skúsenosťou viery, je aj pekným výrazom solidarity voči mnohým kresťanom i ostatným, ktorí pracujú v oblasti náboženského turizmu. V Jordánsku je pokojná atmosféra. Pozývame teda pútnikov navštíviť Svätú zem a Jordánsko bez strachu, pretože tu neexistuje žiadne nebezpečenstvo.“
Ďalšou významnou témou pre patriarchát je ekumenizmus, pokračoval Mons. Pizzaballa:
„Zlepšenie vzťahov medzi kresťanskými cirkvami bolo spečatené otvorením zreštaurovanej Baziliky Svätého hrobu v marci tohto roku. Je to udalosť, ktorej uskutočnenie by sa pred niekoľkými rokmi zdalo nemožné, no ktorá naopak položila nezvratný míľnik v našich vnútorných vzťahoch.“
Päťdesiatdvaročný arcibiskup, ktorý bol predtým 12 rokov františkánskym kustódom Svätej zeme novinárov tiež informoval, že Jeruzalemský patriarchát momentálne prechádza administratívnou reštrukturalizáciou za pomoci externej konzultačnej spoločnosti.
Ďalší okruh tém tlačovej konferencie sa týkal spoločensko-politických tém, pri ktorých ani v poslednej dobe nechýbajú napätia. Mons. Pizzaballa pripomenul, že zvýšené napätie v Jeruzaleme sa pociťovalo už v júli v súvislosti s odopretím prístupu do mešít na chrámovej plošine, k čomu sa vyjadrili vyhlásením aj kresťanské komunity. Tie boli neskôr priamo prinútené obraňovať svoje práva verejným ohradením sa voči legislatívnemu návrhu izraelského Knessetu, ktorý by obmedzil ich slobodu rozhodovania o vlastných majetkoch.
Ďalším momentom napätia bolo vyhlásenie prezidenta USA týkajúce sa statusu mesta Jeruzalem. V tejto otázke Mons. Pizzaballa zopakoval postoj Katolíckej cirkvi, ktorým je zachovanie osobitného statusu mesta v zmysle rezolúcií OSN. „Jednostranné rozhodnutia nepriblížia mier, ale naopak ho oddialia“, zdôraznil arcibiskup. Poukázal na potrebu politiky, ktorá „by nebola salónnou, ale takou, ktorá dokáže premietnuť do konkrétnych rozhodnutí priamo na mieste očakávania jednotlivých národov.“
Svoje vystúpenie zakončil apoštolský administrátor Jeruzalemského latinského patriarchátu zdôraznením duchovného posolstva Vianoc, ktorým je radosť. „Toto je Božia spása: nie vopred pripravený balíček, nie niečo už nahotovené, ale neustále nové začínanie, vždy nové vykročenie za Pánom“.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)