Kuala Lumpur 20. februára 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-CCTV via AP Video)

 

Záznam z kamery, ktorý údajne ukazuje moment útoku na nevlastného brata najvyššieho severokórejského vodcu, sa objavil na internete v čase, kedy napätie medzi Pchjongjangom a Kuala Lumpurom eskaluje

Záznam z kamery nízkej kvality údajne ukazuje útok na Kim Čong-nama na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpur 13. februára. Žena oblečená v bielej košeli a modrej sukni sa na zázname priblížila k mužovi zozadu – podľa všetkého ide o Kim Čong-nama – schmatla ho za tvár a postriekala látkou, pravdepodobne rýchlo pôsobiacim jedom. Možno predpokladať, že je to tá istá žena z Indonézie s podobným tričkom, identifikovaná ako Siti Aishahová, ktorú zadržali bezpečnostné sily.

Na zázname neskôr vidieť muža, ktorý prišiel požiadať bezpečnostné sily na letisku o pomoc. Tí ho potom odprevádzajú do bezpečnostnej miestnosti.

Kim zomrel následkom záchvatu na ceste do nemocnice.

Muž zo Severnej Kórey a dve ženy – jedna z Vietnamu a druhá z Indonézie – boli v súvislosti s atentátom zatknutí. Úrady však stále hľadajú štyroch ďalších podozrivých zo Severnej Kórey, ktorí podľa informácií opustili krajinu v deň atentátu na Kim Čong-nama.

Incident vyvolal prudký závan diplomatickej aktivity medzi Pchjongjangom a Kuala Lumpurom. Severokórejský veľvyslanec bol povolaný na malajské ministerstvo zahraničia po tom, čo obvinil vládu zo “snahy niečo zakryť” a “zosúladených postupov s vonkajšími silami.”

Malajzia odmietla splniť požiadavku Severnej Kórey nevykonať pitvu Kim Čong-nama, pretože Pchjongjang chce byť tiež súčasťou vyšetrovania.

Malajzia odpovedala tým, že prizvala veľvyslanca z Pchjongjangu “na konzultácie.”

Kim Čong-nam bol hlasný kritik svojho brata Kim Čong-una a dynastickej kontroly rodiny zo Severnej Kórey. Žil so svojou druhou ženou v Macau pod ochranou Číny, ako hlási juhokórejská spravodajská agentúra.

 

Príspevok Moment atentátu Kim Čong-nama údajne zachytili bezpečnostné kamery zobrazený najskôr Hlavné správy.