Kišiňov 7. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Vadim Ghirda)

Do „medzinárodného mierotvorcovského centra“ v Javorive na západnej Ukrajine, ktoré však slúži skôr ako tamojšia základňa NATO,  prišlo 57 vojakov moldavskej armády, aby sa tam zúčastnilo na cvičení pod patronátom NATO s názvom Rapid Trident 2017.
Na snímke moldavský prezident Igor Dodon

„Cieľom cvičenia je rozvoj spolupráce, upevnenie obranychopnosti a vylepšenie imidžu národnej armády na medzinárodnej aréne,“ povedal veliteľ kontingentu, podplukovník Alexandr Markula.
Moldavský kontingent vycestoval na cvičenie na západnú Ukrajinu napriek tomu, že moldavský prezident Igor Dodon zakázal moldavským vojakom zúčastniť sa na cvičeniach, ktoré sa konajú v zahraničí. Ako vrchný veliteľ moldavskej armády vydal rozkaz zastaviť prípravu na manévre a oznámiť prijímajúcej strane a účastníkom cvičenia, že moldavský vojenský kontingent sa nezúčastní na cvičení Rapid Trident 2017.
Moldavský premiér Pavel Filip stojaci na čele prozápadnej koalície, ktorá je v politickej opozícii voči moldavskému prezidentovi, kritizoval rozhodnutie hlavy štátu. Moldavská vláda – bez ohľadu na kategorický postoj prezidenta – rozhodla o vyslaní  moldavského vojenského kontingentu na Ukrajinu. Rozhodnutie vlády prezident Dodon zastavil svojim prezidentským dekrétom okamžite po jeho uverejnení, no vojaci prezidentov dekrét svojvoľne ignorovali.
Prezident Dodon prisľúbil potrestať vojakov, ktorí nerešpektovali dekrét prezidenta a svojho vrchného veliteľa a prijať rozhodnutie v súlade s moldavskými zákonmi, pričom do úvahy prichádza i degradácia zodpovedných.
Na cvičeniach Rapid Trident 2017 sa v Javorive na Ukrajine zúčastňuje  1800 vojakov zo 14 štátov: Ukrajiny, Poľska, Estónska, Litvy, Moldavska, Rumunska, Bulharska, Gruzínska, Turecka, Talianska, Nórska, Veľkej Británie, USA, Kanady.
Moldavský prezident  Dodon  kategoricky vystupuje i proti členstvu Moldavska v NATO. Podľa jeho mienky je najlepším riešením pre Moldavsko štatút neutrality. Dodon hovorí, že Moldavsko sa nesmie stať súčasťou geopolitických vojen, ktoré NATO vedie proti Rusku v rámci realizácie  plánu svojho rozširovania na východ. V decembri 2016 prezident Dodon povedal: „Nemôže byť ministrom obrany človek, ktorý porušuje ústavu a zaoberá sa iba provokáciami. Minister obrany porušuje ústavu, keď hovorí, že Moldavsko musí vstúpiť do NATO, hoci naša krajina je neutrálna. My mu pripomenieme všetko…“ Krátko na to bol moldavský pronatovský minister  Anatol Șalaru  z funkcie odvolaný.
Vladimír Mohorita