Kišiňov 25. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)

Od čias, ako Moldavsko podpísalo dohodu o asociácii s EÚ uplynuli dva roky. Zvolený prezident teraz jasne pomenúva žalostné výsledky: štát stratil ruský trh a od Európy získal len samé straty. A to len preto, aby boli naplnené ambície bývalého vedenia štátu, ako aj západných krajín  

Na snímke Igor DodonNa snímke Igor Dodon

Moldavsko od asociačnej dohody s EÚ nezískalo nič, iba mnohé stratilo, vyhlásil zvolený prezident Igor Dodon. „Samozrejme, ruský trh je tradičný trh pre moldavské tovary.  Po podpise asociačnej dohody pred dvomi rokmi sme stratili okolo 50 % exportu do Ruska, stratili sme trh. Nič iné sme nezískali. Prešli dva roky a export do Európy nerastie, ale tiež klesá“, povedal Dodon pre Russia Today.

„Namiesto ekonomiky, Moldavsko bolo integrované do geopolitickej opozície, ktorá nepriviedla k ničomu dobrému.“ Zvolený prezident Dodon poznamenal, že otvorenie moldavského trhu pre tovary EÚ spôsobilo obrovskú disproporciu v importe a exporte. „V tomto roku sme doviezli jeden a pol tisíca ton európskych jabĺk a tam sme ich exportovali len 55 ton. Takto to je pri všetkých tovarových kategóriách. Preto, okrem spoločných dejín, kultúry, ekonomiky, okrem spoločnej minulosti a budúcnosti, my máme s Ruskou federáciou aj spoločnú prítomnosť.“ vyhlásil Dodon.

„Bez ohľadu na to, že v parlamente Moldavska je proeurópska väčšina a že bola podpísaná dohoda o asociácii s EÚ, väčšina občanov Moldavska, ak by bolo referendum, zahlasovala by za vstup do Euroázijského hospodárskeho priestoru. Vyše 65 % obyvateľov považuje Rusko za priateľský štát, u nás neexistuje rusofóbia, ktorá je prítomná v iných štátoch SNŠ“, dodal.

Podľa vz.ru, srspol.sk

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.