Praha 15. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:flickr)
 
Agentúra Median pre Institute for Democracy 21 uskutočnila medzi Čechmi zaujímavý prieskum. Ten sa týkal predovšetkým toho, ktorý z typov hlasovania by voliči preferovali. Výsledky toho prieskumu ukázali, že takmer polovica Čechov (celkom 43%) by zvolila poštu. O udalostiach informoval český portál Aktuálně.cz

Ilustračné foto

V prieskume išlo teda hlavne o to, či by ľudia radšej hlasovali osobne alebo svoj hlas poslali poštou.
V článku sa uvádza, že korešpondenčné voľby by mohli mnohým ľuďom uľahčiť život. Česi, ktorí žijú v zahraničí alebo sú tam v danej dobe napríklad na dovolenke, si samozrejme môžu vybaviť volebné preukazy a voliť v inom mieste, ale hlasovanie prostredníctvom pošty by pre nich bolo jednoduchšie.
Článok však hovorí aj o mnohých nevýhodách takéhoto hlasovania. Podľa odborníkov by sa korešpondenčné hlasovanie predražilo a tiež by sa nedala stopercentne zabezpečiť tajnosť a sloboda takej voľby. Prieskum odhalil, že rovnaké obavy majú aj voliči.
Česká vláda už desať rokov diskutuje o zavedení korešpondenčných volieb. V Európskej únii tak predstavuje akúsi výnimku, pretože takéto hlasovanie je v únii už bežné. Týmto spôsobom totiž môžu voliť ľudia v 24 krajinách, a to z celkového počtu 28 krajín EÚ. Korešpondenčné voľby tak využívajú napríklad v Nemecku či Rakúsku.
 
Príspevok Mohli by byť tzv. korešpondenčné voľby riešením nízkej volebnej účasti v Česku? zobrazený najskôr Hlavné správy.