Svet 23. decembra 2016 (HSP/sputnik/Foto:AltMuslimah)

Žiariaca predvianočná Európa bola vždy nesmierne krásnou a lákajúcou  pre turistov z celého sveta. Avšak počas posledných niekoľkých rokov sa tradičné európske sviatky dostali do rozporu s politikou multikulturalizmu.

Foto:AltMuslimahFoto:AltMuslimah

Klasické symboly kresťanských Vianoc, ako je vianočný stromček, Ježiško, anjelici alebo srdcové priania, sa čím ďalej tým častejšie stávajú terčom útokov, píše Lenta.ru

Zakázaná Panna Mária

Vo Francúzsku pred nedávnom súd nariadil odstrániť z námestia mesta Publier sochu Panny Márie. Ustanovenie sochy malo porušiť celoštátnej zákaz vystavovania náboženských symbolov na verejných priestranstvách.

Vyzerá to, že Pannu Máriu z Publier nezachránia ani vianočné sviatky. Starosta mesta Gaston Lacroix nariadil sochu odpratať, lebo v opačnom prípade mestu hrozila pokuta 100 eur denne. Starosta však sľúbil, že pre Pannu Máriu nájdu nové miesto na súkromnom pozemku, kde zákaz neplatí.

Stromček vstávaj, ovocie dávaj

Hlavný symbol zimných sviatkov je vianočný stromček. Ten ale dnes v Európe trpí najviac.

V Bruseli 1. januára 2016 výtržníci za pokriku “Alláhu Akbar” podpálili vianočný stromček stojaci v blízkosti stanice metra Clemenceau.

V belgickom hlavnom meste, ktoré je podľa údajov z 1. januára 2015 zo štvrtiny obývanej moslimami, vianočný stromček má najlepšie časy asi už za sebou. V roku 2012 úrady vymenili živý strom na námestí Grande-Place na 25 metrovú avantgardný oceľovú inštaláciu. Nikto sa tak nemal cítiť urazený: kresťanom konštrukcia má pripomínať vianočný strom, zatiaľ čo moslimovia nemajú dôvod sa rozčuľovať.

Foto:PinterestFoto:Pinterest

Otázka definícií

Okrem rozsvietenia “tolerantného stromu” sa bruselské úrady rozhodli premenovať tradičné vianočné trhy na “zimný zázrak.” Tvrdí sa, že toto rozhodnutie pomohlo mestu prilákať viac turistov než obvykle: všetci sa chceli zúčastniť politicky korektných sviatkov.

Medzitým, aby s predstihom predišli stretu kultúr, v Spojenom kráľovstve navrhli priať jeden druhému “pekné sezónne sviatky” namiesto obvyklých “veselých Vianoc a šťastného nového roku.” Všetky vianočné trhy a ďalšie akcie by sa mali označovať ako “zimné radovánky”. Prvýkrát s takým návrhom prišla mestská rada mesta Birmingham už v roku 1998.

Foto:WikimediaFoto:Wikimedia

Od tej doby v britskej tlači neutíchajú spory, nakoľko je patričné rozosielať pohľady s prianím “pekných sezónnych sviatkov”. Niektorí sa domnievajú, že je to trochu prehnané. K takýmto skeptikom patrí aj premiérka krajiny Theresa Mayová, ktorá vyhlásila, že ľudia “si musia byť istí, že majú právo hovoriť o Vianociach. ”

Zbaľ soby a vypadni

Už je tomu desať rokov, čo Santa Clausa prvýkrát vyprevadili z Rakúska a Nemecka. Od roku 2006 tu platí oficiálny zákaz zobrazovať na vianočných trhoch tohto hrubšieho dedka s bradou v červeno-bielom kožuchu.

Foto:Public Domain PicturesFoto:Public Domain Pictures

Oslavujte doma

Obyvateľom Berlína bola v roku 2013 doručená prosba neoslavovať Vianoce v obvode Friedrichshain-Kreuzberg, aby neurazili miestnych obyvateľov tureckého pôvodu. Vianoce by sa mali sláviť doma s rodinou.

Vráťte nám Vianoce

Stále sú však tí, ktorí sa nemieni vzdať svojho obľúbeného sviatku a jeho symbolov. V roku 2012 obyvatelia dánskeho mestečka Kokkedal usporiadali celú krížovú výpravu proti miestnym moslimom, ktorí požadovali zakázať všetky oslavy Vianoc a Silvestra. Etnickí Dáni, ktorých, ako sa ukázalo, je v meste iba 40% v porovnaní s 60% moslimov, sa odmietli podriadiť rozhodnutiu väčšiny a označili protivianočnú agitáciu za neúctu k dánskym tradíciám.

Kresťania nakoniec svoj vianočný strom ubránili a ten teraz opäť stojí tam, kde stál vždy. Dánska tlač túto konfrontáciu dvoch kultúr označila za “vianočnú vojnu.”