Brusel 1. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová odcestovala dnes na štvordňovú cestu po krajinách západného Balkánu. Politikov z týchto krajín chce vyzvať na väčšie reformné úsilie v ich proeurópskych integračných snahách.

Na snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku pred odletom na Balkán uviedla, že pre EÚ je spolupráca s krajinami tohto regiónu “kľúčovou prioritou”.

“Pracujem na tom, aby sme videli všetky krajiny západného Balkánu do jednej, ako dosahujú pokrok v procese reforiem a na ceste do Európskej únie, a aby som zabezpečila, že tento proces je nezvratný,” uviedla Mogheriniová v správe pre médiá. Spresnila, že na dosiahnutie tohto cieľa majú aj naďalej zásadný význam regionálna spolupráca a dobré susedské vzťahy.

Šéfka diplomacie EÚ dnes zavíta do Čiernej Hory, kde bude rokovať s prezidentom, premiérom a predsedom parlamentu. Vo štvrtok podobný scenár absolvuje v Sarajeve s najvyššími predstaviteľmi Bosny a Hercegoviny a stretne sa aj so študentmi Sarajevskej univerzity. Miestom jej ďalšej návštevy bude Skopje, kde ju čaká rovnaký program, a v piatok (3.3.) zavíta do Belehradu. Po rokovaniach s najvyššími srbskými vládnymi predstaviteľmi, ale aj členmi opozície odcestuje do Albánska a svoje balkánske turné ukončí v sobotu návštevou Kosova, kde ju okrem politických rokovaní v Prištine čaká aj návšteva Srbmi obývanej Kosovskej Mitrovice.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.