Viedeň 30. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)
 
Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová vyzvala vo štvrtok členské štáty, aby prevzali “väčšiu zodpovednosť” za migrantov zachránených v Stredozemnom mori. Táto téma sa stala aj súčasťou agendy na aktuálnom zasadnutí ministrov obrany EÚ vo Viedni.

Na snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

Talianska populistická vláda zaujala prísny postoj k migrácii a odmietala povoliť vystúpenie z lode ľuďom zachráneným na mori, kým ostatné členské krajiny EÚ neprídu s ponukou, že ich prijmú.
Táto záležitosť ohrozuje Operáciu Sophia, námornú operáciu Európskej únie zameranú na boj proti prevádzačstvu ľudí z pobrežia Líbye do Európy. Operácia má podľa plánu trvať do konca tohto roka. Keď sa v roku 2015 začala, členské štáty sa dohodli, že všetkých zachránených migrantov dopravia do Talianska, pripomenula vo štvrtok tlačová agentúra DPA.
Rím teraz žiada zmenu týchto pravidiel a vyhráža sa, že v opačnom prípade zatvorí svoje prístavy pre plavidlá Operácie Sophia.
Mogheriniová, ktorá je Talianka, argumentovala, že zvládnutie migračných prúdov je spoločným európskym problémom, a nielen problémom jednej krajiny.
“Práve preto máme na mori operáciu EÚ a práve preto som presvedčená, že – aj keď je táto diskusia veľmi ťažká – by bolo dobré, aby členské štáty v tomto ohľade uvažovali o prevzatí väčšej zodpovednosti,” povedala Mogheriniová pred štvrtkovými neformálnymi rozhovormi vo Viedni.
Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová apelovala na Taliansko, aby neprekazilo Operáciu Sophia.
“Je to aj otázka dôveryhodnosti a spoľahlivosti európskej misie. Priviedli sme ju k životu. Bude trvať do konca tohto roka. A musí do konca tohto roka aj fungovať,” zdôraznila nemecká ministerka.
 
Príspevok Mogheriniová vyzvala na “väčšiu zodpovednosť” v spore o migrantov zobrazený najskôr Hlavné správy.