Brusel 5. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová na začiatku rokovaní s Ligou arabských štátov (LAS) v Bruseli uviedla, že EÚ považuje za predpoklad pre normalizáciu vzťahov s Damaskom politické riešenie konfliktu

Na snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

V pondelok 4. februára sa v Bruseli konajú konzultácie a Ligy arabských štátov. Tie majú všetko pripraviť pre dvojstranný samit, ktorý sa bude konať koncom februára v Egypte.
Dúfam, že všetci za týmto stolom zdieľajú názor, že iba politické riešenie prostredníctvom rokovaní pod záštitou OSN môže priniesť mier. Pre nás je to jasný predpoklad pre normalizáciu vzťahov s Damaskom a pre ich obnovu,” predniesla Mogheriniová.

Zároveň uviedla, že dúfa, že sa všetky krajiny zúčastnia tretej medzinárodnej konferencie o budúcnosti Sýrie, ktorá je plánovaná na marec.
Sýrsky námestník ministra zahraničia, Faisal Mikdad, vyzval OSN, aby odmietla účasť na nasledujúcej konferencii o fundraisingu (zhromažďovanie zdrojov, pozn. red.) pre Sýriu, ktorá sa koná v Bruseli. Uviedol totiž, že jej hlavným cieľom je presadiť politické podmienky.
Európska únia skôr uviedla, že považuje opätovné začlenenie Sýrie do medzinárodných štruktúr za predčasné. Keď Erica Ferrer, vedúca oddelenia diplomatickej služby na Blízkom východe a v Severnej Afrike, vystupovala v Európskom parlamente, vyhlásila, že EÚ nevidí dôvod pre komunikáciu so sýrskymi úradmi, ktoré sa teraz s podporou spojencov snažia obnoviť svoju medzinárodnú legitimitu.
Liga arabských štátov pozastavila účasť Sýrie v organizácii na samotnom začiatku konfliktu v krajine, teda v roku 2011.
 

Príspevok Mogheriniová prezradila podmienku pre normalizáciu vzťahov EÚ so Sýriou zobrazený najskôr Hlavné správy.