Brusel/Valletta 3. februára (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Obmedzenie migrácie a záchrana životov v spolupráci s Líbyou a medzinárodnými organizáciami je prioritou Európskej únie, uviedla pred začiatkom summitu Európskej rady na Malte vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Federica Mogheriniová. Únie je podľa nej naďalej priateľom USA, hoci si je vedomá vzájomných názorových rozdielov

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Európsky prístup je založený na spolupráci. Dúfam, že sa dnes dohodneme na balíku opatrení na lepšie zvládanie migračných tokov a zachraňovanie životov,” vyhlásila Mogheriniová. Spolieha sa pri tom na užšiu spoluprácu s Líbyou, OSN a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM).

Na dnešnom summite by Mogheriniová rada vyjadrila jasnú podporu Líbyi a Taliansku, ktoré v súčasnosti znášajú hlavné bremeno migračnej vlny. Tá na jar zrejme opäť vzrastie, čomu chce Únia zabrániť. Hlava únijnej diplomacie vyzvala európskych lídrov, aby v tejto otázke ukázali jednotu, silu a išli tým príkladom ostatným vo svete.

Pri otázke na postoj k prezidentovi USA Mogheriniová povedala: “My sa spoliehame na spoluprácu s regionálnymi aktérmi, špeciálne s našimi arabskými priateľmi na južnom pobreží Stredozemného mora. Veríme, že veci treba riešiť spoločne. Toto je európsky spôsob, ten americký môže byť odlišný, ale to nie je náš problém, ale problém USA.”

Zdôraznila, že Únia zostane v priateľskom vzťahu s USA napriek názorovým rozdielom v niektorých témach, do Washingtonu ale odoslala jasný odkaz. “Neveríme na múry a zákazy,” uviedla s úsmevom na perách Mogheriniová poukazujúc na kroky Donalda Trumpa v prezidentskom úrade.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.