Mogheriniová kritizovala izraelské obvinenia, že EÚ podporuje terorizmus

Tel Aviv 17. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)
 
Za “nepodložené a neprijateľné” označila šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Federica Mogheriniová obvinenia zo strany Izraela, že EÚ podporuje organizácie spojené s terorizmom. Urobila tak v liste zaslanom izraelskému ministrovi pre strategické záležitostí Giladovi Erdanovi.

Na snímke vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

List z 5. júla poskytla agentúre DPA v utorok Erdanova hovorkyňa. Mogheriniovej úrad odmietol reagovať na túto korešpondenciu, ale zopakoval hlavné body z listu.
Erdan Mogheriniovej v máji oznámil, že viac ako päť miliónov eur z fondov EÚ dostalo 13 organizácií, ktoré mali buď napojenia na teroristické organizácie, alebo podporovali bojkot Izraela.
Mogheriniová poznamenala, že “neurčité a neopodstatnené obvinenia” iba “prispievajú k dezinformačným kampaniam”. Na margo bojkotu Izraela uviedla, že fondy EÚ sa na tento účel nevyužívajú, aj keď niektoré mimovládne organizácie môžu byť prepojené s medzinárodným hnutím BDS (Boycott, Divestment and Sanctions – bojkot, odliv kapitálu a sankcie) snažiacim sa o bojkotovanie Izraela.
Hnutie BDS sa snaží v mene ľudských práv Palestínčanov o ekonomický a kultúrny bojkot toho, čo nazýva izraelský “režim útlaku”. Izrael obviňuje toto hnutie z antisemitizmu a snahy o skoncovanie so štátom s väčšinovým židovským obyvateľstvom tým, že podporuje návrat palestínskych utečencov.
Erdan označil Mogheriniovej list za “smiešnu výhovorku”. Na Facebooku v utorok uviedol, že fondy EÚ, aj keď sú vyčlenené na iné aktivity, nakoniec podporujú bojkotovanie Izraela.
 
Príspevok Mogheriniová kritizovala izraelské obvinenia, že EÚ podporuje terorizmus zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)