Brusel 1. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP–Michel Euler)

Pokračovaním procesu výstavby bytov na okupovaných palestínskych územiach vláda Izraela priamo ohrozuje vyhliadky na urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu a riešenie v podobe dvoch štátov. Uviedla to dnes šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Na snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica MogheriniováNa snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku svojím vyhlásením reagovala na najnovšie oznámenie izraelskej vlády o výstavbe ďalších 3000 bytových jednotiek na Západnom brehu Jordánu, ktorý je považovaný za kolonizované palestínske územie.

Od uvedenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu (20. januára) ide v poradí už o štvrté takéto oznámenie izraelskej strany.

“Nové oznámenie naznačuje veľmi znepokojujúci trend, ktorý priamo ohrozuje vyhliadky na skutočné vytvorenie dvoch štátov. Takéto riešenie je čoraz zložitejšie a je tu riziko, že bude nemožné,” zhodnotila situáciu Mogheriniová. EÚ sa podľa nej rozhodne stavia proti takejto politike a ľutuje, že Izrael v nej pokračuje aj napriek námietkam a obavám medzinárodného spoločenstva.

Po 20. januári Izrael oznámil plánovanú výstavbu 6000 nových domov na Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme.

Podľa medzinárodného práva akákoľvek výstavba a sťahovanie izraelských civilistov na okupované územia je nezákonná a vytvára hlavnú prekážku pre dosiahnutie mieru a pokojného spolužitia dvoch samostatných štátov – Izraela a Palestíny. Izrael doteraz presídlil na okupované územia okolo 400.000 osadníkov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.