Brusel 3. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Operačná skupina pre strategické komunikácie East StratCom Task Force, ktorej jedným z hlavných úloh je “boj proti ruským dezinformačným kampaniam”, za dva roky práce odhalila viac než tri tisíc dezinformácií proti Európskej únii, povedala v pondelok hlavná predstaviteľka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.
Na snímke vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

East StratCom Task Force bola založená na základe rozhodnutia hláv štátov a vlád EÚ v marci 2015 v rámci kampane “EÚ proti dezinformáciám”, zameraná na zlepšenie predpovedí a reagovania na “prokremeľské dezinformácie”.
“Pre nás je dôležité analyzovať, predpovedať a reagovať na dezinformácie. S týmto cieľom bola pri európskej službe zahraničnej činnosti po prvýkrát vytvorená externá skupina pre strategickú komunikáciu, ktorej práca je sústredená na našich partnerov na Východe a ruskojazyčnú komunitu. V priebehu posledných dvoch rokov East StratCom Task Force odhalila viac než tri tisíc prípadov dezinformácií,” povedala Mogheriniová v priebehu svojho vystúpenia na konferencii v Bruseli, týkajúcu sa problémov hybridného nebezpečenstva.
Podľa jej slov pri boji s “falošnými” správami je veľmi dôležité, aby skutočné správy sa dostali k čo najširšej verejnosti ako vnútri, tak i za hranicami Európskej únie.
Problém tohoto cenzorského bruselského úradu je však v tom, že za falošné správy sú často označované informácie, aké probruselský a proamerický mainstream bežne šíri z druhej strany. Preto aj vzniká istá rezistentnosť obyvateľov Európy voči práci tejto “operačnej skupiny”. Dvojitý meter pri hodnotení informácií, keď americká a bruselská propaganda je široko podporovaná a ruský názor na udalosti označovaný ako dezinformácie a nástroj hybridnej vojny, vytvára nedôveru obyvateľstva hlavne východnej poskomunistickej Európy zvyknutej čítať medzi riadkami oficiálnej propagandy, presne opačný efekt ako by si bruselské politické elity priali.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.