Moc slniečkarov: Pre hoax o Nočných vlkoch v Dolnej Krupej padajú hlavy. Minister obrany dočasne pozastavil výkon funkcie riaditeľa Vojenského historického ústavu Čaploviča

Bratislava 20. júla 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) nariadil dočasné pozastavenie výkonu funkcie riaditeľa Vojenského historického ústavu (VHÚ) Miloslava Čaploviča. Reagoval tak na prípad zapožičania vojenskej techniky, ktorá sa nachádza v Dolnej Krupej (okres Trnava) v areáli budovy, kde majú sídliť slovenskí sympatizanti ruských motorkárov  “Noční vlci”. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš

Rezort obrany tvrdí, že bola bez vedomia ministra podpísaná zmluva o prenájme techniky medzi VHÚ s Múzeom historických vozidiel Trnava, ktorej konateľom je Jozef Hambálek. “Je zrejmé, že riaditeľ VHÚ Miloslav Čaplovič si dôkladne nepreveril pozadie tohto občianskeho združenia, a tým prekročil svoje kompetencie,” spresnila Capáková. Minister mu preto až do vyšetrenia všetkých okolností dočasne pozastavil výkon funkcie riaditeľa VHÚ.
Gajdoš zároveň nariadil okamžité ukončenie zmluvy s dotknutým občianskym združením a vrátenie techniky. “A to aj napriek tomu, že ide o múzejné kusy, čiže nefunkčnú a znehodnotenú techniku, s ktorou už nie je možné plniť úlohy, pre ktorých účel bola vyrobená,” podotkla hovorkyňa.
Minister obrany tiež nariadil VHÚ preveriť a skontrolovať všetky zmluvy, ktoré má uzatvorené s občianskymi združeniami. V prípade čo i len podozrenia z činnosti týchto občianskych združení, ktorá by mohla poškodiť dobré meno VHÚ či rezortu obrany, nariadil Gajdoš tieto zmluvy okamžite vypovedať, prípadne aj zvážiť ďalšie právne kroky. “Ministerstvo obrany zdôrazňuje, že súčasné vedenie žiadnu techniku občianskemu združeniu Múzeum historických vozidiel Trnava so sídlom v Dolnej Krupej nepredalo a dištancuje sa od toho, ak tak bolo urobené za predchádzajúcich ministrov obrany,” skonštatovala Capáková.
Tanky a obrnené transportéry je podľa zákona možné odpredávať iba právnickým osobám, ktoré majú platné povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom. Takéto povolenie vydáva ministerstvo hospodárstva a je platné päť rokov. V prípade, že ide o zberateľov, tí musia mať platné osvedčenie o zápise do registra zberateľov znehodnotených výrobkov obranného priemyslu. Rovnako ho vydáva ministerstvo hospodárstva. Toto osvedčenie oprávňuje vlastníka nakladať iba so znehodnotenými výrobkami obranného priemyslu.
O objekte klubu Nočných vlkov v Dolnej Krupej vie aj polícia. Vojenské stroje v areáli budovy sú podľa nej historickými exponátmi, ktoré mali byť vystavené a prístupné verejnosti na jeseň. Časť techniky je tiež majetkom občianskeho združenia, ktoré je členom Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR. “Celú situáciu v súvislosti s týmto objektom monitorujeme a v prípade akéhokoľvek podozrenia na protiprávnu činnosť okamžite zasiahneme,” deklaruje polícia, ktorá doposiaľ nezaznamenala žiadne protiprávne konanie, priestupok ani trestný čin.
Na slovenskú “základňu” ruských motorkárov sa plánujú na rokovaní brannobezpečnostného výboru parlamentu pýtať ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) poslanci strany SaS.
 
Čaplovič: Rozhodnutie ministra obrany Petra Gajdoša plne rešpektujem
Miloslav Čaplovič plne rešpektuje rozhodnutie ministra obrany Petra Gajdoša (SNS), ktorý mu dočasne pozastavil výkon funkcie riaditeľa Vojenského historického ústavu (VHÚ). Čaplovič to uviedol pre TASR s tým, že až do ukončenia preverovania tohto prípadu sa nebude vyjadrovať.
 
Centrála Nočných vlkov vyvolala paniku u liberálov
Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska (PS) o týchto nostalgikoch hovorí otvorene ako o bezpečnostnej hrozbe: “Všetci sme zachytili správu o základni Nočných vlkov, kde spolu so starou vojenskou technikou rozvíjajú dobrú spoluprácu s organizáciami ako napr. Slovenskí branci.
Podľa neho tu ide o bezpečnosti Slovenska a jeho obyvateľov. “Desí ma, ako tu máme domček z karát, ktorý sa môže veľmi ľahko rozsypať. Naša spoločnosť ukazuje veľmi malú odolnosť voči tlakom. Od alternatívnych médií, ktoré naberajú popularitu a politikov, ktorí namiesto ich vytesňovania, začínajú hrať ich hry, po neschopnosti štátu zvládnuť základné veci v tejto oblasti.” (viac v článku). 

SaS sa chce dokonca na rokovaní výboru pýtať ministerky vnútra Denisy Sakovej na ruský motorkársky gang. Poslanci SaS sa plánujú na rokovaní brannobezpečnostného výboru parlamentu pýtať ministerky vnútra na ruský motorkársky gang Noční vlci, ktorý si mal zriadiť v obci Dolná Krupá pri Trnave svoju základňu.“ Túto správu prevzali viaceré naše médiá.

Mainstreamové médiá sa opať priklonili na ich stranu
Názor PS zdieľajú aj najväčšie televízie a denníky. TV Markíza informovala, že tento “gang” je násilnícky a podporuje separatistov na Ukrajine.
Denník pravda pokračuje: “Založenie pobočky zaregistrovalo ministerstvo zahraničných vecí. „Snahy tohto klubu o etablovanie sa na Slovensku vnímame so znepokojením – názory, ktoré šíria niektorí jeho členovia považujeme za škodlivé, osobitne pokiaľ ide o tézy hraničiace s revanšizmom a prepisovaním histórie,“ zdôraznil hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.“
 
Polícia situáciu preverila
Polícia však veci uviedla na pravú mieru: “Informáciami o vojenskej technike v objekte v Dolnej Krupej polícia disponovala. Ide o pojazdné vozidlá, ktoré samozrejme nie sú streľbyschopné. Ako sme už viackrát zdôraznili, celú situáciu v súvislosti s týmto objektom monitorujeme a v prípade akéhokoľvek podozrenia na protiprávnu činnosť okamžite zasiahneme. V záujme polície a ďalších bezpečnostných zložiek je samozrejme bezpečnosť občanov, preto neustále venujeme pozornosť aj tomuto klubu, vrátane spomínaného objektu, no doposiaľ sme nezaznamenali žiadne protiprávne konanie, žiaden priestupok, ani trestný čin.

“Čo sa týka techniky v objekte, ide historické exponáty, expozícia v tomto objekte je plánovaná už na jeseň tohto roka a má byť sprístupnená verejnosti. Časť techniky je tiež majetkom občianskeho združenia, ktoré je členom Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR a podľa zákona o ochrane pred požiarmi plní úlohy obecnej hasičskej jednotky. Pre úplnosť, združenie sa vo svojej činnosti, okrem iného, venuje aj prestavbe starej vojenskej techniky na funkčné hasičské vybavenie súvisiace napríklad s transportom záchranných zložiek pri mimoriadnych udalostiach.”
Objavili sa tiež špekulácie, že sa má v objekte nachádzať strelnica. Polícia však previerkou v objekte zistila, že sa tam žiadna strelnica nenachádza.”

 
Kto sú v skutočnosti slovenskí Noční vlci?
Klub NV Europa je neziskovou organizáciou, nie je založený za účelom podnikania a svojou činnosťou sleduje výhradne všeobecne prospešné ciele. Klub NV Europa nie je a nikdy nebol financovaný z Ruskej federácie.
Činnosť za čiernym múrom s ostnatým drôtom si skutočne nemusíte domýšľať. Spoločnosť, ktorá vlastní tento areál, pripravuje za týmto múrom eventovo-zábavné centrum pre rodiny (napr. off road dráha, prekážková dráha pre deti i dospelých), firemné eventy či hudobné produkcie a štýlový bar. Taktiež sa pripravuje múzeum so zbierkou exponátov z obdobia od 30. rokov 20. storočia či americké múzeum veteránov. Exponáty sú zapožičané od zberateľov veteránov a techniky. Otvorenie múzea je plánované na jeseň tohto roku.“ (viac v článku).
 
Príspevok Moc slniečkarov: Pre hoax o Nočných vlkoch v Dolnej Krupej padajú hlavy. Minister obrany dočasne pozastavil výkon funkcie riaditeľa Vojenského historického ústavu Čaploviča zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)