Bratislava 9. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Branislav Račko)

Piloti stíhacích lietadiel MiG-29 a lietadiel L-39 Albatros z 1. a 2. letky taktického krídla Sliač v uplynulých dňoch absolvovali cvičenie na prežitie v prírodných podmienkach. Kým títo piloti bežne cvičia vo vzduchu a predovšetkým nepretržite chránia náš vzdušný priestor v rámci systému NATINAMDS, teraz sa museli v oblasti Kráľovej Lehoty vysporiadať s nástrahami na zemi

Ilustračné foto

V rámci výcviku sa zamerali na presuny v hornatom teréne, zlaňovanie, zdolávanie skalných masívov a iných vysokohorských prekážok. Preskúšali si aj zakladanie ohňa rôznymi spôsobmi, prekonávanie vodnej prekážky a ich schopnosti preveril aj náročný nočný presun v kopcovitom teréne.

“Význam takéhoto výcviku spočíva v tom, aby každý pilot po núdzovom opustení lietadla prakticky ovládal zásady prežitia v rôznorodom teréne, za rôznych poveternostných podmienok, a to vo dne aj v noci. Taktiež musí poznať rozdiely v prežití po núdzovom opustení lietadla nad vlastným alebo nepriateľským územím,” vysvetlila hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

Každé bojové alebo cvičné bojové lietadlo je vybavené tzv. núdzovou dávkou, ktorá obsahuje základnú výbavu potrebnú na prežitie a privolanie pomoci. “Takýto výcvik prežitia musia vojenskí piloti povinne absolvovať minimálne každé dva roky, a to ako v zimných, tak aj v letných podmienkach,” dodala Capáková.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.