Mníchov 16. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jon Gambrell)

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v piatok počas svojho vystúpenia na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii na mierové riešenie súčasnej krízy týkajúcej sa jadrových a raketových programov Severnej Kórey. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres

Guterres vo svojom príhovore vyzval svetových politikov, aby nepremeškali príležitosť na diplomatické urovnanie severokórejskej krízy. Varoval, že akákoľvek vojenská alternatíva by mala katastrofálne následky.
Svet podľa Guterresa po prvý raz od skončenia studenej vojny čelí hrozbe vypuknutia jadrového konfliktu. Preto je podľa neho nevyhnutné, aby Spojené štáty a Severná Kórea začali zmysluplné diskusie o zmiernení vzájomných sporov.
“Verím, že Spojené štáty sú na to pripravené… Je bezpodmienečne nutné naďalej vyvíjať tlak na Severnú Kóreu a presvedčiť ju, že zasadnúť k rokovaciemu stolu pre ňu životne dôležité,” povedal Guterres účastníkom konferencie.
Na 54. ročníku medzinárodnej konferencie sa v bavorskej metropole zídu desiatky svetových lídrov, ministrov obrany a diplomatov. Ide o jedno z najvýznamnejších svetových fór v oblasti obrany a bezpečnosti. Ústrednými témami sú tento rok budúca úloha Európskej únie ako svetového hráča a jej vzťahy s Ruskom a USA, ohrozenie medzinárodného liberálneho poriadku, konflikty na Blízkom východe a politický vývoj v oblasti subsaharského Sahelu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.