Harare 27. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)

Nový zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa by mal novú vládu vytvoriť už tento týždeň. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že veľký záujem vyvoláva najmä to, či do vlády povolá aj ľudí známych z éry odstúpivšieho prezidenta Roberta Mugabeho.
Na snímke Emmerson Mnangagwa

Ide napríklad o výber na post ministra financií, ktorým Mnangagwa nahradí medzičasom uväzneného Ignatiusa Chomba čeliaceho obvineniu z korupcie.
Mnangagwa sa minulý piatok po zložení prísahy stal prezidentom po tom, ako 93-ročný Mugabe pod tlakom armády odstúpil.
Mnangagwa vo svojom inauguračnom prejave sľúbil obnoviť zničenú ekonomiku krajiny a slúžiť všetkým jej občanom. Mnohí Zimbabwiančania si však kladú otázku, či muž, čo Mugabemu verne slúžil celé desaťročia, vôbec môže priniesť zmenu do vedenia krajiny, ktoré je obviňované zo systematického porušovania ľudských práv a katastrofálnej hospodárskej politiky.
“Zloženie novej vlády by malo jasne ukázať, či budeme pokračovať ako doteraz, alebo či skoncujeme s minulosťou, aby sme mohli budovať trvalo udržateľný štát. Je to jednoduchá voľba,” povedal bývalý minister financií a líder opozície Tendai Biti.
Opozičné Hnutie za demokratickú zmenu vyzvalo na vytvorenie “inkluzívneho prechodného orgánu”, ktorý by ukončil 37 rokov trvajúce vládnutie Mugabeho a prijal reformy umožňujúce, aby sa na budúci rok v Zimbabwe uskutočnili dôveryhodné a slobodné voľby.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.