Košice 1. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR- Milan Kapusta)

Prvá októbrová nedeľa patrila v Košiciach tradične Medzinárodnému maratónu mieru a ten opäť nesklamal. Tisícky účastníkov i divákov, skvelá atmosféra, ideálne počasie a atraktívne výkony boli dôvodmi na spokojnosť organizátorov. Tí mohli po 94. ročníku MMM upraviť historické štatistiky, keďže najlepší ženský čas má novú hodnotu. Dôvodov na spokojnosť však bolo viac, jedným z najhlavnejších bol hladký priebeh podujatia
Snímka z 93. Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach 2. októbra 2016

O útoku na ženský rekord sa hovorilo už pred podujatím. Favoritky ženskej časti maratónu pricestovali do dejiska s vysokými ambíciami i osobnými rekordmi, ktoré naznačovali možný útok na rekord. Tieto očakávania sa naplnili. “Ženy do toho vleteli, rovnako ako vlani i predvlani, štýlom vabank – buď to vyjde alebo nie. Ukrajovať sekundy z rekordných časov nie je ľahké, no tentoraz s nami hralo aj počasie. Začiatok maratónu bol nesmierne rýchly a ženy vtedy atakovali aj fantastický čas 2:25:00. Podarilo sa im to však udržať, k čomu im gratulujem,” poznamenal riaditeľ MMM Branislav Koniar. Tempo maratónu bolo od začiatku vysoké a elitná skupina vytrvalcov atakovala celkový rekord podujatia. Ešte okolo 25. kilometra mala čelná skupina náskok približne 30 sekúnd na rekord. Nastolené tempo síce nevydržalo, ale aj tak dosiahli aj muži kvalitné časy. “Na technickej porade sme avizovali, že začneme rýchlo. Bolo len otázkou, či bežci dokážu tempo udržať a zrýchliť. Bežať druhú polovicu rýchlejšie než prvú dokážu len ozajstní šampióni v optimálnej forme,” poznamenal Koniar.
Veľká pozornosť sa sústredila na súboj o najlepšieho Slováka. Podľa očakávaní sa o domáce prvenstvo popasovali Tibor Sahajda s Jozefom Urbanom.  Spokojnejší bol o štyri roky mladší Sahajda, ktorý na svojom druhom maratóne v kariére dosiahol čas 2:18:44, vďaka čomu splnil limit pre účasť na majstrovstvách Európy 2018. “Som unesený, bolo to skvelé. Obom sme verili. Jožo Urban si vari pri každom štarte v Košiciach spravil osobný rekord a u Tibora chvíľu trvalo, kým sa odhodlal na maratón. Ukázalo sa, že sa oplatila investícia do jeho jarného pobytu v Keni. Bežal fantasticky a časom pod 2:20:00 určite všetkých okúzlil. Vďaka tomu máme maratónca na budúcich ME 2018,” netajil Koniar.
Maratónu opäť prialo aj počasie. Na rozdiel od nedávnych podujatí v iných krajinách sa v Košiciach bežalo za ideálnych podmienok bez dažďa, vetra s priaznivou teplotou ovzdušia. “Nedávno pršalo na celom maratóne v Berlíne, no my sme mali opäť šťastie. Teplota sa postupne zvyšovala z 10. stupňov na približne 13,5, čo môžeme nazvať naozaj priaznivými podmienkami.”
Nebývalo pravidlom, aby sa do Košíc vracali obhajcovia titulu. Vlaňajší víťaz David Kemboi Kiyeng však opäť figuroval v štartovom poli (s časom 2:12:07 skončil ôsmy) a aj jeho nasledovník Reuben Kiprop Kerio sa vyjadril, že sa so Košíc mieni vrátiť. “Ja osobne to považujem za istú formulku. Z času na čas sa medailisti k nám vracajú. My sa budeme tešiť, ak sa vrátia. Je to pre nás vysvedčenie našej práce, ak sú pre elitných bežcov Košice prvou voľbou. Často spomíname rok 1997, v ktorom víťazi maratónu i polmaratónu dosiahli skvelé časy a vyslali do sveta odkaz – príďte do Košíc ak chcete spraviť posun v kariére a potom s týmto časom atakujte maratóny s lepšími podmienkami v Amerike a Číne. Dobrý “osobák” je totiž základ k rokovaniam o podmienkach. My máme výhodu rýchlej trate i celkového manažmentu pretekov. Množstvo pretekárov si u nás zlepšuje osobné rekordy a aj to ich určite láka,” poznamenal Koniar.
Organizátorov najstaršieho európskeho maratónu tešil aj fakt, že 94. ročník prebehol bez komplikácií. “Ľudia boli veľmi disciplinovaní a potvrdili, že rozumejú maratónu. Ťažkú situáciu sme mali hlavne na Námestí maratónu mieru, kde sa križoval maratón s polmaratónom. Ale zvládli sme aj túto prekážku. Žiadny lapsus sa však nekonal a to ma teší vari najviac,” dodal Koniar.