Kyjev 17. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/Keystone-Laurent Gillieron)
 
Už 6. septembra do ukrajinského hlavného mesta príde delegácia Medzinárodného menového fondu, čo znamená, že Ukrajina môže získať ďalšiu finančnú transakciu. MMF už pochválil Ukrajinu, že Kyjev konečne dokázal vytvoriť „protikorupčný súd“, čo bolo jednou z podmienok získavania finančnej injekcie, ale Ukrajina má splniť ešte rad požiadaviek Medzinárodného menového fondu.

Na snímke generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová

Niektorí ukrajinskí analytici však poukazujú na skutočnosť, že vytvorenie „protikorupčného súdu“ a boj proti korupcii sú dve totálne odlišné veci. Súd bol síce vytvorený, ale korupcia na Ukrajine rastie ako huby po daždi. Ide v tomto prípade o niečo iné. Takzvaný ukrajinský protikorupčný súd je ďalší v rade nástrojov, prostredníctvom ktorých USA fakticky riadia celé dianie na Ukrajine. Prostredníctvom „protikorupčného súdu“ Washington bude riadiť všetky finančné toky v „Nezáležnej“.
Aby Kyjev získal ďalší finančný „darček“ musí splniť aj ďalšie požiadavky Medzinárodného menového fondu, napríklad, zvýšiť indexy platieb (inak povedané, ceny) za bývanie a komunálne služby a zrušiť zákaz predaja pôdy cudzincom. Je to jednoduchá vec, však? Kyjev stále terorizuje obyvateľstvo a podniky nepomerne vysokými daňami a odvodmi. Iba na uhradenie komunálnych služieb v súčasnosti väčšina Ukrajincov utráca cca 35% svojho rodinného rozpočtu – a bude ešte horšie. A navyše, Ukrajina by mala rozpredať “za babku” svoju pôdu európskym a americkým záujemcom.
Ukrajinské vedenie určite pristúpi na diktát Medzinárodného menového fondu a USA. Ochotne sa dalo zatiahnuť do pasce a už fakticky nemá takmer žiadne iné východisko. Treba splácať staré dlhy a väčšia časť novej tranže sa využije práve na splatenie predošlých dlhov. Z novej tranže zostane teda iba malá čiastka, z ktorej sa značná časť, ako sa to stalo v predošlých prípadoch, rozkradne.
Navyše sa blíži zima a treba nakupovať plyn. V súčasnosti je to veľmi drahá „hračka“ pre Kyjev. Odmietol nakupovať ruský plyn a nakupuje „európsky“ – reverzný. Je to vlastne ten istý ruský plyn, ktorý prúdi „späť“ z EÚ a ktorý pre je pre Kyjev takmer za cenu zlata. Takúto geniálnu stratégiu si zvolili kompetentní v ukrajinskej metropole.
Čím to všetko hrozí Ukrajine? Kyjev aj s navijakom prehltol háčik hodený Medzinárodným menovým fondom. Cesta späť takmer neexistuje. Kyjev potrebuje financie a potrebuje splácať dlhy, a preto bude nútený plniť všetky požiadavky MMF a USA. To znamená, že ukrajinské obyvateľstvo si ešte viac zatiahne opasky a začne sa „veselý“ totálny výpredaj pôdy na Ukrajine. Scenár je obvyklý, MMF a USA ho odskúšali už viackrát v iných krajinách.
Eugen Rusnák
Príspevok MMF požičia Kyjevu peniaze, ale za to musí zvýšiť ceny za komunálne služby a rozpredať cudzincom pôdu zobrazený najskôr Hlavné správy.