Washington 8. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Keystone-Salvatore Di Nolfi)

Obchodné spory majú negatívny vplyv na globálnu ekonomiku. Jej rast bude tento tok najpomalší takmer za desaťročie, uviedla nová šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová

Na snímke Kristalina Georgievová

Aktuálne analýzy MMF ukazujú, že obchodné konflikty majú rozsiahle dôsledky. Fond očakáva, že expanzia sa spomalí vo väčšine regiónov a že jej tempo bude tento rok najnižšie od začiatku tohto desaťročia. “V roku 2019 očakávame spomalenie rastu takmer v 90 % sveta. Globálna ekonomika sa aktuálne nachádza vo fáze synchronizovaného spomalenia,” povedala Georgievová. Krajiny musia byť podľa nej pripravené prijať koordinované stimuly.

MMF podľa svojej šéfky zníži prognózu rastu globálnej ekonomiky. Doteraz v tomto roku počítal s expanziou o 3,2 % a v roku 2020 o 3,5 %.

Obchodné konflikty medzi USA a Čínou môžu na budúci rok skresať výkon globálnej ekonomiky o 700 miliárd USD (637 miliárd eur) alebo 0,8 %, uviedla vo svojom prvom prejave vo funkcii šéfky MMF Georgievová. To je približne veľkosť celej švajčiarskej ekonomiky. Dôvodom sú priame a nepriame náklady, ako sú zníženie dôvery, neistota či reakcie trhov. “Výsledok je jasný. V obchodnej vojne prehrá každý,” povedala Georgievová a vyzvala na ukončenie obchodných sporov.

MMF zverejní aktualizované ekonomické prognózy na budúci utorok (15. 10.).

Georgievová takisto požaduje zvýšenie uhlíkových daní, aby vlády mo

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj