Berlín/Kyjev 30. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Mykola Lazarenko/Presidential Press Service Pool Photo via AP)
 
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval Ukrajinu, aby prestala kritizovať rusko-nemecký projekt podmorského plynovodu „Severný prúd 2“. Na oplátku vraj Kyjev môže rátať s tým, že Ukrajine bude ponechaný štatút alternatívneho tranzitného prepravcu ruského plynu aj po spustení „Severného prúdu 2“ do prevádzky. Informáciu priniesol ukrajinský televízny kanál „112 Ukrajina“.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko (vľavo) a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

Nemeckí politici sú už zjavne otrávení z večných ponôs Kyjeva na údajnú zradu Nemecka, ktorej sa Berlín mal dopustiť tým, že sa spolčil s Ruskom pri výstavbe „Severného prúdu 2“, čím Ukrajinu pripraví o miliardové bezprácne zisky z titulu tranzitných poplatkov. Nekonečné sťažnosti z Kyjeva spôsobili, že už aj spolkovému prezidentovi Steinmeierovi došla trpezlivosť. Počas tlačového brífingu pri príležitosti svojej oficiálnej návštevy v Kyjeve otvorene vyhlásil, že Ukrajina nemá čo obviňovať Nemecko. „Severný prúd 2“ sa týka nemeckých energetických záujmov, čo však podľa Steinmeiera neznamená, že by Ukrajina mala byť úplne odstavená z plynového biznisu. Nemecký prezident sa tak pokúsil rozptýliť obavy svojich ukrajinských hostiteľov, že ich krajina vypadne existujúceho reťazca prepravcov ruského plynu. Tieto obavy Kyjeva sú podľa Steinmeiera neopodstatnené a Berlín preto očakáva, že Ukrajina sa do budúcnosti zdrží svojej kritiky na adresu „Severného prúdu 2“.
Gabriel Gačko
 
Príspevok “Mlčte”: Nemecko prikázalo Ukrajine zdržať sa ďalších komentárov ohľadne “Severného prúdu 2” zobrazený najskôr Hlavné správy.