Na slovenskej strane strelil dva góly Patrik Hrehorčák, po jednom zásahu pridali Martin Kupec a Adam Stacho. V zápase veľmi dobrej úrovne, ktorému nechýbali spád aj gradácia, úradujúci majstri sveta Fíni viedli v polovici stretnutia už 3:0, ale Slováci hnaní skvelým popradským publikom za 7:39 min štyrmi gólmi otočili skóre vo svoj prospech.

Napokon sa však tešili z tesného triumfu 5:4 favorizovaní severania. Ich víťazný gól strelil v 53. min kapitán Aarne Talvitie. Slováci tri a pol minúty pred koncom tretej tretiny dosiahli gól zásluhou Adama Žiaka, ale ten nebol uznaný zrejme pre postavenie niektorého z hráčov domácich v bránkovisku. Zverenci trénera Norberta Javorčíka pokračujú na šampionáte súbojom proti Kanaďanom, ktorý sa bude hrať na Veľkonočnú sobotu od 19.30 h opäť v Poprade.

V druhom večernom dueli si v rámci základnej B-skupiny poradili Rusi so Švédmi 3:1. Hrdinom stretnutia v Spišskej Novej Vsi sa stal ruský útočník Andrej Svečnikov, ktorý úradujúcim vicemajstrom sveta v tejto vekovej kategórii strelil dva góly – ten druhý dve sekundy pred koncom zápasu do prázdnej švédskej bránky.

Favorizované zámorské tímy uspeli v popoludňajších úvodných štvrtkových vystúpeniach na MS „18“. V základnej B-skupine si mladí Američania ako obhajcovia bronzu poradili na štadióne v Spišskej Novej Vsi s Bielorusmi jednoznačne 7:0. Zaujímavé je, že Bielorusko nemalo v stretnutí ani jedného vylúčeného hráča. V „slovenskej“ A-skupine zvíťazila kanadská osemnástka nad lotyšskou 4:1. Po vyrovnanej prvej tretine rozhodli Kanaďania na ľade v Poprade o svojom triumfe dvoma presnými zásahmi v druhej dvadsaťminútovke.