Veľká Británia 17. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Steven Governo)

Vedúca elita britskej ľavice považuje NATO za imperialistickú organizáciu plnú vojnových štváčov. Mládežnícka organizácie Labouristickej strany Young Labour počas uplynulého víkendu na konferencii odhlasovala, že Veľká Británia by mala zo Severoatlantickej aliancie vystúpiť. Informáciu zverejnil český portál Echo24 s odvolaním sa na The Spectator.
Ilustračné foto

V dokumente, ktorý zdôvodňuje hlasovanie, mladí labouristi, vo veku 14 až 26 rokov, vymenovali zločiny Severoatlantickej aliancie a dôvody vystúpenie Veľkej Británie. V jednom z bodov sa píše, že na konci druhej svetovej vojny a po začiatku studenej vojny bola vytvorená Severoatlantická aliancia, aby zakotvila dominanciu amerických záujmov.
V ďalšom bode sa uvádza, že „akékoľvek logické zdôvodnenie existencie NATO po páde komunizmu v roku 1989 je diskutabilné“.
Mladí labouristi tiež upriamili pozornosť na vojny rozpútané členskými krajinami NATO. Ako príklad uviedli moslimské krajiny, Afganistan a Irak, kde participovala aj Veľká Británia.

Dokument pripomína, že líder Labouristické strany Jeremy Corbyn sa považuje za odporcu imperializmu a agresívnych vojen.
Kritizuje tiež amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa vyhrážal KĽDR a hrozil nukleárnou katastrofou.
„Labouristická strana by sa teda mala zaviazať k odchodu z NATO, pretože už nespĺňa naše potreby kolektívnej bezpečnosti, vedie ju muž vnímaný ako autoritatívny a fašista a jej kontinuálne agresie zmenšuje bezpečnosť ľudí vo Veľkej Británii,” píše sa v závere dokumentu mladých labouristov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.