Praha 15. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Bohdan Kopčák)

V Českej republike skončilo pravdepodobne najmenej 130 miliónov korún (zhruba päť miliónov eur) z čierneho fondu Azerbajdžanu, píše Mladá fronta DNES (MfD).
Ilustračné foto

Podľa denníka tamojší režim z rovnakého fondu podplácal európskych politikov, aby šírili jeho dobré meno. Peniaze tiekli aj do Česka k tamojším Azerbajdžancom a firmám. O kauze s odvolaním sa na MfD informoval dnes na svojej webovej stránke i Český rozhlas.
Za autoritárskym režimom prezidenta Ilhama Alijeva pritom stoja aj niektorí českí politici, tvrdia české noviny. Protikorupčná organizácia Transparency International preto zostavila zoznam tých, ktorí za Azerbajdžan v minulosti lobovali. A Mladá fronta DNES tento zoznam exkluzívne získala.
Na zozname figuruje napríklad predseda Poslaneckej snemovne Jan Hamáček z ČSSD. Ten v parlamente dokonca založil česko-azerbajdžanskú medziparlamentnú skupinu priateľstva. Medzi politikmi je tak vnímaný ako najväčší zástanca tejto juhokaukazskej krajiny. Od tamojšieho prezidenta má dokonca aj vyznamenanie. Hamáček sa však bráni tým, že žiadne výhody z toho nemá.
Transparency International však nedokázala priame prepojenie českých politikov s azerbajdžanskými prevodmi peňazí. Korupčný fond odhalilo medzinárodné združenie investigatívnych žurnalistov. Podľa neho tak azerbajdžanská diktatúra cez fond rozoslala za hranice dohromady v prepočte až 66 miliárd českých korún (2,5 miliardy eur), píše MfD.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.