Rangún 27. augusta 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Thein Zaw)
 
Rozsudok vynesú 3. septembra.

Na snímke uprostred novinár Reuters Wa Lone

Mjanmarský súd odložil verdikt v prípade dvoch novinárov z tlačovej agentúry Reuters, ktorí sú obvinení z nelegálnej držby oficiálnych dokumentov. Súd mal vyniesť rozsudok v pondelok, ale pre chorobu predsedajúceho sudcu ho odročili až na 3. septembra. “Nebudeme sa báť akéhokoľvek rozhodnutia alebo situácií, v ktorých sme. Je to preto, lebo pravda je už na našej strane,” vyjadril sa jeden z reportérov Wa Lone. Reuters vyjadrila sklamanie nad odkladom verdiktu.
Novinári Wa Lone a Ťjo Sou U sú vo väzbe od decembra a čelia obvineniam z porušenia zákona o štátnom tajomstve, za čo im hrozí až 14 rokov vo väzení. Dvojica pracovala na článkoch o popravách Rohingov v západnom Mjanmarsku, odkiaľ po krvavých zásahoch bezpečnostných síl ušlo do susedného Bangladéša okolo 700-tisíc príslušníkov tejto menšiny, a polícia u nich našla dokumenty s citlivými informáciami o tejto problematike. Novinári vinu popierajú a tvrdia, že to na nich narafičili. Viackrát sa pokúsili o prepustenie na kauciu, ale neúspešne.
Súd dvojicu formálne obvinil aj napriek tomu, že policajný kapitán, ktorého predvolali ako svedka žalujúcej strany, na začiatku procesu vypovedal, že ho nadriadený poveril podstrčením daných dokumentov, aby ich mohli zatknúť. Po jeho výpovedi ho na rok poslali do väzenia za porušenie policajných predpisov a jeho rodinu vysťahovali z policajného bytu. Počas procesu tiež vyšlo najavo, že dokumenty predstavené ako dôkaz neboli tajné ani citlivé. Novinári vypovedali, že nežiadali ani vedome nevlastnili tajné dokumenty.
 
Príspevok Mjanmarský súd odložil verdikt v prípade dvoch novinárov z agentúry Reuters zobrazený najskôr Hlavné správy.