Mjanmarsko sa systematicky pripravovalo na útoky voči Rohingom, tvrdia aktivisti

Rangún 19. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)
 
Mjanmarská armáda sa na brutálny vojenský zásah proti menšinovému moslimskému etniku Rohingov z vlaňajšieho augusta, ktorý OSN označila za etnické čistky, “rozsiahlo a systematicky” pripravovala. Uvádza sa to v správe ľudskoprávnej organizácie Fortify Rights, ktorú podľa agentúry DPA zverejnili vo štvrtok.

Ilustračné foto: Horiace domy v mjanmarskej dedine Gawdu Zara

V 122-stranovej správe aktivisti obviňujú najmenej 11.000 vojakov z 27 práporov, 900 policajných príslušníkov a civilistov, ktorí nepatrili k etniku Rohingov, z účasti na zabíjaní, znásilňovaní a podpaľovaní domov Rohingov. Po týchto operáciách ušlo 700.000 Rohingov z mjanmarského Jakchainského štátu do susedného Bangladéša.
Podľa aktivistov pred samotným vojenským zásahom v auguste mjanmarskí vojaci a policajti niekoľko mesiacov prehľadávali domy Rohingov a konfiškovali im nože a iné predmety, ktoré by mohli byť použité ako zbraň. Medzitým miestnych civilistov-budhistov cvičili a vyzbrojili mečmi, píše sa v správe.
“Genocída sa nestane spontánne,” povedal šéf organizácie Fortify Rights Matthew Smith. Ak sa podľa jeho slov tieto zločiny nepotrestajú, “v budúcnosti dôjde k ďalším porušeniam (ľudských práv) a útokom”.
Ľudskoprávna organizácia so sídlom v Thajsku vyzvala Medzinárodný trestný súd (ICC), aby sa zaoberal týmto prípadom založenom na dôkazoch o ôsmich zločinoch proti ľudskosti – vražde, vyhladzovaní, znásilnení, deportácii či násilnom presunutí, mučení, uväznení, vynútenom zmiznutí a prenasledovaní – zo strany Mjanmarska.
Mjanmarská vláda popiera obvinenia z porušenia ľudských práv v Jakchainskom štáte. Vojenský zásah voči rohinským teroristom, ktorí 25. augusta zaútočili na policajné a armádne stanovištia a zabili 11 ľudí, označila za legitímne “operácie zúčtovania”.
 
Príspevok Mjanmarsko sa systematicky pripravovalo na útoky voči Rohingom, tvrdia aktivisti zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)