Nepjito 27. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Pri útokoch rohinských militantov v odbojnom Jakchainskom štáte zahynulo za uplynulý rok najmenej 163 ľudí a 91 je stále nezvestných
Ilustračné foto: vypálená mjanmarská dedina Gawdu Zara

Na sociálnej sieti Facebook to v utorok oznámili príslušné mjanmarské úrady, ktoré dnes citovala agentúra AP. Oznámenie prišlo po tom, ako boli v troch masových hroboch objavené telá najmenej 45 hinduistov. Vláda tieto vraždy pripisuje moslimským povstalcom.
Vláda tvrdí, že od októbra 2016 do augusta 2017 zahynulo pri útokoch najmenej 79 ľudí a nezvestných je 37 osôb vrátane miestnych predstaviteľov, štátnych zamestnancov a príslušníkov bezpečnostných síl.
Ďalších 84 osôb prišlo o život a 54 je nezvestných od 25. augusta, keď militanti Armády spásy Rohingov Jakchainského štátu (ARSA) zaútočili na 30 policajných staníc.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) dnes vyzval na riešenie kritickej situácie 800.000 Rohingov, ktorí utiekli do susedného Bangladéša. Šéf UNHCR Filippo Grandi vyhlásil, že je “veľkou otázkou”, či im bude umožnený návrat do vlasti. Dodal, že dúfa v úspešné rozhovory so zástupcami mjanmarských úradov na budúci týždeň v Ženeve.
“Príčina tejto krízy je veľmi jasná, avšak riešenie sa musí hľadať aj Mjanmarsku,” vyhlásil Grandi, ktorého cituje agentúra Reuters. Varoval, že ak sa predmetná záležitosť nebude riešiť, hrozí v tomto regióne šírenie terorizmu a násilia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.