Bratislava 23. februára 2019 (HSP/Foto:Foto:TASR-Dušan Hein, Martin Baumann, František Iván)
 
Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky sú trojicou favoritov v prezidentských voľbách Maroš Šefčovič, Robert Mistrík a Zuzana Čaputová. Nič však ešte nemajú vyhraté. Keď sa pozrieme bližšie na prieskumy v minulosti, boli diametrálne odlišné od skutočných výsledkov volieb

Na kombosnímke Maroš Šefčovič, Robert Mistrík a Zuzana Čaputová

Podľa prieskumu verejnej mienky (zaplatil Igor Matovič) agentúry Focus, ktorý sa konal začiatkom februára, by prezidentské voľby v prvom kole vyhral Maroš Šefčovič(s podporou SMER-SD), ktorý by získal 20,1 % hlasov.
Na druhom mieste skončil Robert Mistrík (podporuje ho SaS a SPOLU) so ziskom 17,1 %. Tretia skončila Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko) a získala 14,4 % hlasov opýtaných.
Za ňou nasleduje pronárodný kandidát Štefan Harabin(nezávislý) so ziskom 13,6 % a s veľkým odstupom Marian Kotleba 8,9% , Béla Bugár 7,4%, Milan Krajniak 6,3 % , František Mikloško 4,5 % a Eduard Chmelár 3,5 %. Ostatní kandidáti mali menej ako 1,5 %.
Najväčším skokanom prieskumov je teda extrémna liberálka Zuzana Čaputová, ktorej minulé prieskumy merali vždy pod 10%. Najnovšie teda preskočila aj sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Podľa prieskumu agentúry AKO, ktorý si sama zaplatila, získala dokonca vyše 17 %.
Sú však prieskumy verejnej mienky presné ? Podľa prieskumov spred minulých prezidentských volieb sa ukazuje, že sa absolútne mýlili.
Pozrime sa bližšie na prezidentské voľby 2004. Vo februárovom prieskume agentúry Focus , Vladimír Mečiar získal 23,1 %. Aká bola realita ? V prezidentských voľbách získal 32,7 % hlasov. Prieskum sa teda zmýlil takmer o 10 %.
Podobne bol na tom aj Ivan Gašparovič, ktorý sa napokon stal prezidentom Slovenskej republiky. Februárový prieskum Focusu mu dával len 13,7 %. V reálnych voľbách v prvom kole napokon získal až 22,3 %.
Naopak, prieskum nadhodnotil percentá liberálnemu a prozápadnému kandidátovi Eduardovi Kukanovi. Prieskum uvádzal pre Kukana 27,5 %, napokon reálne vo voľbách získal 22,1 %.
Prieskumná agentúra Focus sa tiež netrafila do preferencií Rudolfa Schustera, ktorému dávali 17,5 %, no reálne získal len 7,4 %.
Prieskumy boli od reality odlišné aj v posledných prezidentských voľbách v roku 2014.
Z februárového prieskumy agentúry Focus vyplynulo, že favorit volieb Robert Fico by získal 37 % hlasov. Realita však bola iná. V prezidentských voľbách v prvom kole získal len 28 %, čo je rozdiel 9 %.
Andrejovi Kiskovi, ktorý sa nakoniec stal prezidentom, namerali 20,4 % , no nakoniec získal 24 %.
Najväčším skokanom volieb sa stal Radoslav Procházka, ktorému prieskum nameral len 10,3 %, no voľbách získal až 21,2 %. Rozdiel činí až neuveriteľných takmer 11 %.
Nemusí to však byť len chyba prieskumných agentúr, či odraz toho, kto prieskum zadáva a platí. Mnohí odborníci sa zhodujú, že rozhodujúce sú hlavne diskusie kandidátov v celoštátnych televíziách tesne pred prezidentskými voľbami.
Doteraz totiž mohli ľudia poznať kandidátov hlavne len z billboardov rozvešaných popri cestách, či z internetovej reklamy. A práve v televíznych debatách ľudia spoznajú jednotlivé osobnosti kandidátov, ich názory, hodnotové zameranie a ich program.
Traja liberáli na čele prieskumov – Šefčovič, Mistrík a Čaputová (poslední dvaja menovaní s ohromnou reklamnou kampaňou) to teda ešte nemajú vyhraté. Prieskumy totiž zrejme odzrkadľujú len ich ohromné finančné prostriedky investované do kampane.
V televíznych debatách sa ukáže, ktorí kandidáti majú navrch a nie je vylúčené, že nás čakajú veľké prekvapenia, podobne ako pri minulých prezidentských voľbách.
Samuel Gdovin
 
 
Príspevok Mistrík a Čaputová favoritmi volieb? Všetko môže byť inak : Pozrite ako sa v minulosti prieskumy mýlili. Realita v prezidentských voľbách bola úplne odlišná zobrazený najskôr Hlavné správy.