Košičan, ktorý desať rokov žil v obci s družkou Hedvigou K. (53), bol nezvestný od pondelka. Dôvodné obavy o život muža vzbudil rozlúčkový list a SMS–ka, ktorú poslal partnerke v deň odchodu z domova.

Dedinčania sú šokovaní

Hedviga okamžite požiadala o pomoc starostu. „Nie sme na takú udalosť v obci zvyknutí, aj preto sa to dotklo všetkých,“ povedal starosta Ľudovít Kujnisch. „Ohlásil som nezvestnosť Miroslava obecným rozhlasom. Vyzvali sme aj dobrovoľníkov, aby sa zúčastnili pátracej akcie a boli nápomocní zasahujúcim policajtom,“ uviedol prvý muž obce.

Pátracia akcia

Dozvedeli sme sa, že polícia ihneď po prijatí oznámenia vyhlásila po nezvestnom mužovi pátranie. Gelnickí policajti pátrali na miestach, ktoré nezvestný v minulosti navštevoval, ale tiež tam, kde bol lokalizovaný jeho mobil.

Oblasť prehľadával aj vrtuľník ministerstva vnútra. „Išlo o rozsiahlu lesnú plochu zasahujúcu od obce Prakovce po Mníšek nad Hnilcom. Pátracia akcia sa skončila v pondelok s negatívnym výsledkom, preto sa v nej pokračovalo aj v utorok,“ informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová. „Aj keď v danom prípade ide o podozrenie zo samovraždy, polícia okolnosti vyšetruje ako prečin usmrtenia. Na zistenie presnej príčiny smrti bola nariadená pitva,“ spresnila policajná hovorkyňa.

Neobvyklá samovražda

Podľa našich informácií muža našli obeseného a s prestrelenou hlavou. Psychologička, ktorá si neželá byť menovaná, hovorí, že Miroslav si veľmi želal smrť. „Svedčí o tom spôsob samovraždy, ktorý si zvolil. Ľudia, ktorí si smrť tzv. istia ,napríklad užijú tabletky a podrežú si žily, alebo sa postavia pred vlak, sú pevne rozhodnutí odísť z tohto sveta. Rovnako to bolo aj v prípade Miroslava,“ hovorí odborníčka.

Dodáva, že o príčinách samovraždy sa dá len polemizovať. Môže to byť strata práce, dlhy, rozchod s partnerom, žiarlivosť, osamotenosť, partnerské konflikty, vážna choroba. „Je dôležité neprehliadnuť zmeny v správaní človeka. Tie sú jasným signálom, že sa s ním niečo deje, čo môže vyústiť do samovraždy,“ vysvetľuje psychologička.

Milovník prírody

Nebohého Miroslava poznali všetci ako zanieteného turistu a milovníka prírody. „Prešiel nielen okolie obce, ale aj vzdialenejšie lokality. Miloval prírodu nadovšetko,“ povedala nám miestna žena.

Jej slová potvrdila aj družka nebohého, Hedviga, ktorá sa zo smrti partnera nevie spamätať. „Nerozumiem ničomu. Nechápem, prečo sa to stalo a prečo si zvolil taký dramatický odchod zo sveta,“ narieka žena. „Žili sme iba jeden pre druhého, veď sme boli spolu viac ako 22 rokov. Hovorili sme, že by sa už patrilo, aby sme sa po takom dlhom čase zosobášili. Nenamietala som…,“ spomína Hedviga.

Dodala, že nepozorovala u partnera nič neobvyklé „Hoci, asi pol roka sa mi zdal smutnejší. Nepripisovala som však tomu mimoriadny význam, ale to, čo sa stalo, som nečakala ani v najhoršom sne,“ dodala.

Smutné sťahovanie

Hedviga poznamenala, že v Mníšku určite neostane. Odsťahuje sa späť do Košíc, kde žili predtým. „Tu by mi Mirka všetko pripomínalo, nezvládla by som to. Tiež reči ľudí mi na pokoji nepridajú,“ horekuje pani Hedviga.

Domáci boli vo vyjadrení zdržanliví. „Nepoznali sme ich veľmi dobre. Jeho sme väčšinou videli ako v turistickom oblečení mieri do lesa. Ona sa zdržiavala skôr mimo obec. Buď bola v práci alebo cestovala,“ povedali sestry Anastázia a Jana.