Bratislava 23. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Vyjadrenia ministerky Martiny Lubyovej na adresu uplatniteľnosti absolventov konzervatórii považujem za mimoriadne nešťastné. Vzbudzujú vo mne podozrenie, že sa postupne napĺňajú slová dnes už bývalého predsedu vlády Roberta Fica, ktorý po prehratých župných voľbách avizoval, že si štát postupne zoberie svoje kompetencie, ktoré preniesol na samosprávne kraje.

Na snímke Miroslav Sopko

V novom zákone o odbornom vzdelávaní získavajú ministerskí úradníci právomoc zrušiť alebo zmeniť rozhodnutie samosprávneho kraja o stredných školách bez akéhokoľvek opravného prostriedku, čiže sa proti takému nebudú môcť rozhodnutiu odvolať. Pri konzervatóriách, ktoré sú v zriaďovateľskej kompetencii samosprávnych krajov a je o ne záujem ideme riešiť ich počet a nie ako využiť ich potenciál pri budovaní kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Neriešime akým spôsobom môžeme inovovať ich vzdelávacie programy, aby ich absolventi nachádzali uplatnenie aj v tomto mimoriadne dynamicky sa rozvíjajúcom odvetví a ktorom je i v súčasnosti na Slovensku nízka miera informovanosti.
Miesto toho sa opäť hovorí o redukcii, ktorá má nahnať naše deti do odborov, kde v súčasnosti firmy cítia nedostatok pracovných síl a o potrebnosti, či nepotrebnosti príležitosti sa asi bude rozhodovať podľa centrálne schváleného plánu. Toto nie je správna cesta, treba si uvedomiť, že jedným z hlavných cieľov štátneho vzdelávacieho programu pre konzervatória je rozvinúť absolventove schopnosti, znalosti a hodnotové postoje pre celoživotné vzdelávanie a pre svoj osobný a sociálny rozvoj.
Miroslav Sopko, tieňový minister školstva, vedy, výskumu a športu
Redakciu informoval Matúš Bystriansky, komunikácia s médiami (OĽaNO
 
Príspevok Miroslav Sopko: Lubyovej vzťah ku konzervatóriám nie je dobrou správou pre talentované detí zobrazený najskôr Hlavné správy.