Bratislava 15. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
V diskusnom programe RTVS „O 5 minút 12“ odznelo priznanie šéfa MZV SR Miroslava Lajčáka, že SR sa naozaj pripojila k spornému dokumentu z marockého Marakéša (tzv. „Globálny pakt pre riadenú a bezpečnú migráciu“), ktorý má za cieľ koordinovať migračnú politiku na globálnej úrovni. Podľa kritikov tohto plánu ide v podstate o plán „B“ sorosovskej kliky, ktorej sa nepodarilo realizovať plán „A“ spočívajúci v povinných kvótach odberu direktívne stanoveného počtu migrantov jednotlivými členskými krajinami EÚ na základe byrokratického rozhodnutia Bruselu

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Miroslav Lajčák priznal, že USA z tohto tzv. „Globálneho paktu o migrácii“ vycúvali, čo indikuje, že Marakéšska deklarácia nie je v súlade s americkými národno-bezpečnostnými záujmami. Washington však podľa Lajčáka škodí sám sebe, ak na poslednú chvíľu vycúval z „Globálneho paktu o migrácii“, pretože jeho hlas na týchto rokovaniach veľmi chýba.
Slovenské ministerstvo zahraničia sa až doposiaľ chovalo veľmi vyhýbavo pri komentovaní sporného dokumentu z Marakéša a úlohy, ktorú v jeho schválení zohralo Slovensko. Médiá liberálneho mainstreamu, ale aj RTVS či TA3 tejto diskrétnej agende taktiež nevenovali patričnú pozornosť. Celá téma bola až doposiaľ zľahčovaná ako údajný hoax tzv. konšpiratívnych webov. Osobitne sa v tomto smere angažoval bývalý štátny tajomník MZV SR a terajší veľvyslanec SR vo Washingtone Ivan Korčok, ktorý informácie o Marakéšskej deklarácii zosmiešňoval tým, že „konšpirátori“ si vraj pletú Maroko a Monako.
Nezávislý kandidát na funkciu prezidenta SR Štefan Harabin označil Marakéšsku deklaráciu za politický dokument, ktorý legitimizuje osídľovanie Európy africkým obyvateľstvom.
Gabriel Gačko
 
Príspevok Miroslav Lajčák: „Slovensko sa pripojilo k Marakéšskej deklarácii o riadenej migrácii“ zobrazený najskôr Hlavné správy.