Paríž 23. apríla 2017 (HSP/Foto: getty)

Francúzi dnes rozhodujú o tom, ktorí z dvoch kandidátov definitívne zabojujú 7. mája o prezidentské kreslo 

Prvé kolo prezidentských volieb vo Francúzsku dnes prebieha za mimoriadne prísnych bezpečnostných opatrení. Francúzi mali možnosť hlasovať na viac ako 66.000 miestach za jedného z 12 kandidátov.

Prvé prieskumy ukázali, že sa jedná o tesný súboj štyroch kandidátov – odporkyne masovej migrácie a líderky Národného Frontu Marine Le Penovej, centristického a pro-globalistického Emmanuela Macrona, stredo-pravicového konzervatívca Francoisa Fillona a komunistického kandidáta Jeana-Luca Melenchona.

Ilustračná snímka

19:45 Belgické médium RTBF predpokladá, že Macron bude víťazom prvého kola s počtom 24% hlasov, za ním tesne bude nasledovať Marine Le Penová s počtom 22%. Republikán Fillon podľa média dosiahne okolo 20, 5% a krajne ľavicový Jean-Luc Melenchon 18%.

19:30 Očakáva sa, že volebná účasť dnes dosiahne okolo 81%.

19:00 Niektoré volebné miestnosti v malých mestách a dedinách už uzavreli. Miestnosti v ostatných mestách ostávajú otvorené do 20:00

18:27 Zdroje Francúzskej bezpečnostnej služby hovoria, že prvé kolo francúzskych prezidentských volieb by mohlo vyústiť do rebélie a vzbúr po celej krajine. Podľa nich bude najväčším problémom to, keď sa do druhého kola dostanú Marine Le Penová a krajne ľavicový komunista Jean-Luc Melenchon. Okrem toho ešte stále jestvujú obavy z hrozby islamského terorizmu, ktorý má počas celého dnešného dňa prvenstvo na zozname priorít bezpečnostných síl.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.