Moskva 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu sa domnieva, že prímerie v Sýrii by sa nemalo vzťahovať na teroristické organizácie ako Islamský štát (IS) či Džabhat Fath aš-Šám (bývalý Frontu an-Nusra), ale ani na libanonské šiitské hnutie Hizballáh, ktoré v konflikte bojuje po boku Ruska a Iránu na strane sýrskej armády.

Na snímke turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu (vpravo), ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf Na snímke turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu (vpravo), ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf

Čavušoglu sa dnes takto vyjadril na tlačovej konferencii po tom, ako v Moskve rokoval o Sýrii so svojimi rezortným kolegami z Iránu a Ruska. Turecký minister pritom zdôraznil, že svetové spoločenstvo by sa nemalo sústrediť len na IS či Džabhat Fath aš-Šám, ale aj “ďalšie skupiny vrátane Hizballáhu”.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý dnešným rokovaniam v Moskve predsedal, na poznámku nereagoval otvoreným nesúhlasom. Podotkol však, že niektoré zo skupín, ktoré bojujú na strane sýrskeho režimu, “pozvala vláda Bašára Asada”. Tým naznačil, že prítomnosť Hizballáhu v Sýrii je rovnako legitímna ako tá ruská, napísala agentúra AP.

Šéf iránskej diplomacie Mohammad Džavád Zaríf po schôdzke uviedol, že v tejto veci “rešpektuje” postoj Turecka, dodal však, že “ostatné krajiny” s ním nesúhlasia. Podľa Zarífa konflikt v Sýrii nemá vojenské, ale iba politické riešenie, pre ktoré je práve teraz ten správny čas.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.