Ministri zahraničných vecí EÚ ľutujú postoj USA stiahnuť sa z parížskej dohody

Brusel/Luxemburg 19. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie dnes v Luxemburgu vyjadrili ľútosť nad rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa o odstúpení Spojených štátov od parížskej klimatickej dohody
Ilustračné foto

Ministri v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci odkázali, že “EÚ hlboko ľutuje jednostranné rozhodnutie administratívy USA stiahnuť sa z dohody”.
Podľa európskych diplomatov je dohoda z Paríža “medzníkom” v boji proti globálnemu otepľovaniu a tak, ako bola vyrokovaná, spĺňa svoj stanovený účel a nedá sa opätovne prerokovať. O potrebe prerokovania parížskej dohody hovorí americká strana so zdôvodnením lepšie chrániť domáce záujmy USA.
“Táto dohoda je ambiciózna, no nie normatívna, a umožňuje každej strane vytvoriť si vlastnú cestu” uvádza sa v spoločnom stanovisku ministrov zahraničných vecí.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, ktorá predsedá Rade ministrov v Luxemburgu, v tejto súvislosti spresnila, že Únia spolupracuje s ostatnými medzinárodnými partnermi, aby zabezpečila fungovanie parížskej dohody. “Boj proti zmene klímy nie je luxusom… Je to primárna otázka bezpečnosti pre mnohých ľudí na svete” skonštatovala Mogheriniová.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)