Bratislava 18. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Ministri vnútra krajín V4 sa stretli, aby hovorili o novom nariadení o európskej pohraničnej a pobrežnej stráži a o koordinácii vysielania síl a prostriedkov do krajín západného Balkánu. Bolo dohodnuté, že odteraz pri akomkoľvek nariadení Európskej komisie sa budú krajiny V4 najprv radiť spolu a pokúsia sa nájsť spoločný postup voči komisii. Je možné to vnímať aj inak ako prejav určitej opatrnosti voči Komisii?

Na snímke ministerka vnútra SR Denisa Saková

Na tlačovej besede po utorkovom bratislavskom stretnutí zástupcov rezortov vnútra členských krajín V4 ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) uviedla: „Ako krajiny V4 sme sa dohodli, že v budúcnosti pri akomkoľvek nariadení alebo bode, ktorý sa bude riešiť na pôde Európskej komisie, budú krajiny V4 diskutovať o týchto bodoch a budú vytvárať spoločné stanoviská a spoločný postup voči všetkým nariadeniam komisie, v čom súhlasíme a v čom nebudeme súhlasiť. Tu trochu meníme garde, keďže doteraz sme svoj názor najskôr prezentovali ako jednotlivé krajiny V4 na pôde Európskej komisie a neskôr sme sa o týchto nariadeniach dohadovali.“
Prvým bodom rokovania bolo nové nariadenie Európskej komisie o európskej pobrežnej a pohraničnej stráži Frontex. Ako povedala Saková, zástupcovia V4 sa zhodli na tom, že nové nariadenie EK má dva pozitívne aspekty: „Pozitívne vnímame najmä posilnené možnosti agentúry v oblasti návratov migrantov a tiež posilnené možnosti agentúry v prípade spolupráce s tretími krajinami. Krajiny V4 sa zhodli na tom, že úlohou Frontexu v zabezpečovaní alebo pomoci zabezpečiť efektívnu ochranu schengenskej hranice má byť skutočne len podpora pre jednotlivé členské štáty a nemá nahrádzať povinnosť členských krajín pri ochrane ich hraníc.“
Druhým bodom jednania bolo vysielanie síl a prostriedkov krajín V4 do krajín západného Balkánu (konkrétne sú myslené Srbsko, Čierna Hora, Macedónsko, Albánsko, Bosna a Hercegovina), ktoré, ako uviedla Saková, „v rokoch 2015 a 2016 pri migračnej kríze zohrali veľmi veľkú úlohu pri zmiernení dopadu migrácie na krajiny EÚ.“ Informovala, že budú s jednotlivými krajinami západného Balkánu aktívne komunikovať o ich potrebách v oblasti riešenia migračnej problematiky a predsedajúca krajina V4 vypracuje akčný plán, podľa ktorého budú krajiny V4 na základe bilaterálnych zmlúv pomáhať. Tým chcú zároveň k pomoci motivovať aj ostatné krajiny EÚ.
Maďarský minister vnútra Sándor Pintér zdôraznil potrebu zachovania suverenity jednotlivých krajín, pričom Frontex má mať iba úlohu pomáhať v rámci legislatívy jednotlivých krajín. Že výlučná zodpovednosť musí zostať na jednotlivých členských štátoch, to prízvukovali aj zástupcovia Česka a Poľska Jakub Kulhánek a Krysztof Strzalka.
Na otázku, aká je celková súčasná situácia s migráciou v Európe Saková uviedla, že západný Balkán stabilizovaný a upokojila sa aj situácia ohľadne utečeneckého prúdu z Maroka do Španielska, keďže Španielsko vyvinulo enormný tlak, aby dosiahlo dohodu s Marokom o zabránení ilegálnej migrácii. „Veľkú pozornosť venujeme problematike Stredozemia, veľmi aktívne a konštruktívne komunikujeme s Talianskom a tamojším ministrom vnútra, kde V4 poskytla pomoc vo výške 35 miliónov eur na presne stanovené veci, ktoré špecifikovala talianska strana. Ide o nákup štyroch až šiestich hliadkovacích lodí, ktoré by pôsobili v Líbyi, časť prostriedkov by išla aj na ich prevádzku a časť by išla na výstavbu koordinačného centra záchranných akcií na mori, ktoré má byť postavené na severe Afriky,“ uviedla Saková.
Aké posolstvo vyslal „minisamit“ ministrov vnútra V4? Dohoda o tom, že krajiny V4 budú najprv mať spoločnú „bojovú poradu“ a až potom pôjdu spolu „na koberček“ do Bruselu, vysiela pomerne jasný signál o stave Únie: krajiny V4 sa čoraz menej taja tým, že nedôverujú chrapúnskym bruselským pokusom o násilné „podelenie sa“ s votrelcami a začínajú sa organizovane brániť. Takisto Sakovej obšírny opis „veľmi aktívnej a konštruktívnej“ spolupráce s talianskym ministrom vnútra, ktorým nie je nikto iný ako Matteo Salvini osobne, je v diplomatickom jazyku veľmi jasne čitateľným odkazom.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Ministri vnútra V4: Odteraz budeme koordinovať svoj postup voči Európskej komisii. Nie je to tak trochu vyslovenie nedôvery Bruselu? zobrazený najskôr Hlavné správy.