Budapešť 9. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Gyorgy Varga)

Popri spoločnej kultúre, dejinách a hodnotách majú Rakúsko a Maďarsko spoločné aj to, že majú záujem na bezpečnosti a stabilite strednej a juhovýchodnej Európy i na ochrane vonkajších hraníc Európskej únie. Povedal to v piatok v Budapešti rakúsky minister vnútra Herbert Kickl, ktorý sa stretol so šéfom maďarského rezortu vnútra Sándorom Pintérom.

Podľa agentúry MTI Kicklova prvá zahraničná cesta po vymenovaní viedla práve do maďarskej metropoly. Nový člen rakúskej vlády povedal, že treba zrušiť slabé miesta ochrany vonkajších hraníc, a ocenil, že Maďarsko v tejto otázke pracuje veľmi dobre a je aj veľmi dobrým partnerom.

Kickl vyjadril názor, že v EÚ je potrebné vytvoriť novú “migračnú politiku a politiku vracania migrantov” a že utečencov by bolo potrebné umiestňovať namiesto Európy v blízkosti krízových zón, ktoré chcú opustiť.

“Solidarita nespočíva v tom, že v členských krajinách Únie, v rozpore s vôľou tamojšieho obyvateľstva a na základe kvót, presídlia migrantov, ale v spoločnej ochrane vonkajších hraníc EÚ,” zdôraznil rakúsky minister.

Pintér konštatoval, že medzi Rakúskom a Maďarskom vládne zhoda v otázke ochrany hraníc, ale aj v otázkach, ktoré sa s touto záležitosťou spájajú. Oznámil, že Kickla pozval v mene krajín Vyšehradskej štvorky (V4) do Budapešti, kde si rokujúce strany vymenia názory na otázky migrácie. Maďarsko je do polovice tohto roka predsedajúcou krajinou zoskupenia V4.