Brusel 18. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michal Svítok)

Na posilnení obrannej spolupráce v rámci Európskej únie aj užšej spolupráci s tretími štátmi sa dnes v Bruseli dohodli ministri obrany členských štátov EÚ. Chcú tiež rozvíjať vojenské jednotky rýchlej reakcie vrátane bojových skupín (EU Battle Groups), ktoré ale od svojho vzniku ešte nikdy nasadené neboli
Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák

Ministri sa dohodli na vylepšovaní vojenského i civilného krízového manažmentu a s cieľom vybudovať Spoločné riadiace a plánovacie vojenské stredisko EÚ (MPCC). Úlohou strediska bude koordinácia a vedenie výcvikových a poradných vojenských misií Únie. Momentálne má EÚ takéto misie tri v Afrike: v Somálsku, Mali a Konžskej demokratickej republike.
Členské štáty tiež presadzujú rozvíjanie bezpečnostnej a obrannej spolupráce s tretími štátmi “s dôrazom na partnerské štáty, ktoré vyznávajú rovnaké hodnoty ako EÚ, dodržiavajú medzinárodné právo a sú pripravené zapojiť sa do misií a operácií EÚ.” Únia chce naopak pomôcť tretím štátom, aby boli schopné krízové situácie zvládať samy.
Ministri tiež podporili rozvoj vojenských síl rýchlej reakcie, aby boli variabilnejšie a vedeli sa prispôsobiť finančným podmienkam. Do tejto kategória patria aj bojové skupiny (EU Battle Groups), ktoré fungujú už desať rokov, ale ešte nikdy neboli využité v praxi.
Momentálne ministri obrany a vnútra spoločne diskutujú o boji proti terorizmu, konkrétne o zlepšení výmeny informácií medzi armádou a policajnými zložkami. Slovensko dnes v Bruseli reprezentuje minister obrany Peter Gadjoš a minister vnútra Robert Kaliňák.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.