Bratislava 1. októbra 2018 (SITA/TASR/HSP/Foto: TASR- Jakub Kotian)
 
Tlačová konferencia ministra financií Petra Kažimíra a ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, na ktorej predstavili navýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo a zvýšenie miezd sestrám, bola podľa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zavádzajúca

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská

“O historicky najvyšších výdavkoch bude môcť minister financií hovoriť takmer pri každej kapitole nového rozpočtu, pretože strana príjmov mu rastie rekordne dobre,“ uviedol tieňový minister zdravotníctva OĽaNO Marek Krajčí.
Podľa neho takmer pri všetkých rezortoch môže minister financií každoročne hovoriť o rekordných výdavkoch, pretože tie rastú každý rok kvôli inflácii.
Krajčí tiež pripomenul, že Inštitút finančnej politiky v najnovšej septembrovej prognóze hovorí, že v roku 2018 budú mať zdravotné poisťovne lepší výber o 338 mil. eur vďaka vyššej zamestnanosti.
Ak vo svetle dobrých príjmov do rozpočtu prezentuje minister zrušenie percenta, ktorým mal štát platiť za svojich poistencov (deti, nezamestnaných a dôchodcov), je to len jasným dôkazom toho, že tento rok by bol príspevok štátu pre jeho poistencov ešte nižší ako bol minulý rok, konštatoval Krajčí.
Navýšenie tarifných platov sestier a pôrodných asistentiek o 10 % nie je podľa neho dostatočné, lebo v priemere treba dosiahnuť plat na úrovni 110 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, aby ostali sestry na Slovensku. “Toto navýšenie reflektoval náš návrh zákona, ktorý koalícia spolu so stranou SaS na poslednej schôdzi NR SR odmietla,” dodal.
 
Aký je vládny návrh rozpočtu pre zdravotníctvo?
Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2019 počíta s tým, že platy slovenských zdravotných sestier v budúcom roku porastú až do výšky 16 percent. Pôrodné asistentky by mali mať platy zvýšené o 10 percent. Podľa návrhu by rezort zdravotníctva mal mať budúci rok rozpočet vo výške 5,2 miliardy eur. Financie by mali poslúžiť okrem zvýšenia platov zdravotníckeho personálu aj na rekonštrukcie, zdravotnícku techniku, skríningy či na odvrátiteľné úmrtia.
V súvislosti s rozpočtom pre rezort hovoril minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) o historických číslach. “Prvýkrát v histórii bude mať zdravotníctvo k dispozícii financie v sume 5,2 miliardy eur. Mám na mysli prostriedky, ktoré sú v systéme verejného zdravotníctva, zdravotné poistenie, ale aj celkové prostriedky, ktoré sú predmetom transferu do kapitoly rozpočtu ministerstva zdravotníctva,” uviedol Kažimír.
Ide tak podľa neho “o najväčší rozpočtovaný medziročný rast výdavkov pre sektor zdravotníctva medzi rokmi 2018 a 2019, to znamená, medzi rozpočtom tohto roku a plánom na budúci rok”. “Rozdiel je vyše 300 miliónov eur. Plánujeme nárast výdavkov v objeme 6,2 percenta medzi rokmi 2018 a 2019,” priblížil Kažimír.
 
Avizované zvýšovanie platov vítajú sesterská komora aj odbory
Plánované zvýšenie miezd zdravotníckeho personálu prijali Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) a Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) pozitívne. Každú zmenu, ktorá zlepšuje platové ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek, vítajú.
Predsedníčka OZ SaPa Monika Kavecká a riaditeľ kancelárie SKSaPA Milan Laurinc zároveň dúfajú, že toto zvýšenie sa reálne premietne aj na výplatných páskach. “Dlhodobo hovoríme, že situácia sestier a pôrodných asistentiek je neudržateľná, ich stavy sú poddimenzované, sestry preťažené, v nemocniciach pri pacientoch chýbajú tisíce sestier, ich priemerný vek je okolo 50 rokov a mnohé sú pred dôchodkom. Je dobré, že si kompetentní konečne všimli dlhodobé a kritické znižovanie počtov personálu pri pacientoch, čo má prirodzene následky na zdraví obyvateľstva,” uviedla Kavecká.
Podľa Laurinca riešenie na nedostatok sestier “prišlo päť minút po dvanástej”. Dúfa, že sa nebude opakovať skúsenosť z minulosti pri úprave miezd sestier – magisteriek. Laurinc uviedol, že vtedy sa tiež avizovalo zvyšovanie miezd, ale reálne sa upravili až od júla 2018.
Zároveň dodal, že takéto zvýšenie vzbudzuje aj ďalšie otázky. Laurinc sa pýta, či sa dotkne zvyšovanie miezd všetkých sestier a pôrodných asistentiek, alebo len tých, ktoré pracujú v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Zároveň ho zaujíma, či bude toto zvyšovanie rozdelené do niekoľkých etáp, alebo dôjde priamo k celkovému navýšeniu, či napríklad to, “aký kľúč ministerstvo zdravotníctva pripravilo na zvyšovanie miezd o desať až 16 percent”.
So zvyšovaním platov zdravotných sestier v budúcom roku sa počíta v návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2019. Dohodli sa na ňom ministerstvá financií a zdravotníctva.
Počet zdravotných sestier a pôrodných asistentiek na tisíc obyvateľov na Slovensku sa od roku 2000 do roku 2016 podľa štatistiky OECD znížil zo 7,44 na 5,74 sestry. Podľa údajov OECD patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším počtom sestier na tisíc obyvateľov. Celkový počet sestier sa za toto obdobie znížil zo 40.077 na 31.000, čo je pokles o 22,65 percenta. Pokles počtov pokračuje ako u jedinej krajiny Európskej únie.
 
Príspevok Ministri o výdavkoch v zdravotníctve podľa OĽaNO zavádzali zobrazený najskôr Hlavné správy.