Káhira 10. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Dusan Vranic)

Ministri by na mimoriadnom stretnutí mali podľa agentúry AP sformulovať jednotnú reakciu na krok americkej administratívy, ktorý vyvolal tri dni pouličných protestov na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy
Ilustračné foto

V Káhire v sobotu predstavitelia koptskej cirkvi v Egypte oznámili, že odmietajú stretnutie s americkým viceprezidentom Mikeom Penceom, keď v druhej polovici decembra zavíta do egyptskej metropoly. Amerického viceprezidenta odmieta prijať aj šejk Ahmad at-Tajíb, veľký imám káhirskej mešity al-Azhar, ktorá je hlavným akademicko-teologickým centrom sunnitského islamu.
Liga arabských štátov (LAŠ) žiada Spojené štáty, aby odvolali rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, čo pobúrilo Palestínčanov a vyvolalo protesty v celom arabskom a moslimskom svete. Zároveň toto rozhodnutie označili za “neplatné”, informovala v noci na nedeľu agentúra DPA.
“Tento posun v americkej politike voči Jeruzalemu predstavuje nebezpečný vývoj, ktorým sa Spojené štáty izolovali od plnenia úlohy patróna a sprostredkovateľa v (blízkovýchodnom) mierovom procese,” uviedli ministri zahraničných vecí LAŠ v záverečnom vyhlásení po sobotňajšom mimoriadnom zasadnutí v Káhire.
Účastníci zasadnutia tiež vyzvali Bezpečnostnú radu OSN, aby deklarovala, že Trumpovo rozhodnutie “porušuje medzinárodné rezolúcie a nemá žiadny právny účinok”. Avizovali, že o mesiac sa stretnú opäť, aby zhodnotili situáciu a dohodli sa na ďalšom postupe. Jednou z možností je pritom zvolanie mimoriadneho summitu so zameraním na Jeruzalem, ktorého dejiskom by mohlo byť Jordánsko ako súčasná predsednícka krajina LAŠ.
Ministri LAŠ na zasadnutí v Káhire ostro kritizovali Trumpa za to, že uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, prezentovali však len málo myšlienok ohľadne konkrétnych krokov, ktorými chcú tomuto rozhodnutiu čeliť. Generálny tajomník LAŠ Ahmad Abúl Ghajt na úvod schôdzky vyzval, aby v reakcii na Trumpovo rozhodnutie štáty sveta uznali Palestínu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom. Počas nasledujúcich dvoch hodín rečnilo takmer 20 účastníkov, ktorých prejavy prenášala televízia.
Ministri zahraničných vecí arabských štátov na zasadnutí v Káhire ostro kritizovali amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že uznal Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela, prezentovali však len málo myšlienok ohľadne konkrétnych krokov, ktorými chcú tomuto rozhodnutiu čeliť. Po skončení stretnutia o tom informovala agentúra AP.
“Ak neurobíme nič s týmto (rozhodnutím Trumpa), príde mnoho, mnoho ďalších tragédií,” varoval iracký minister zahraničných vecí Ibráhím Džaafarí. “Žiadna normalizácia (vzťahov s Izraelom) a žiadne kompromisy,” dodal.
Šéf libanonskej diplomacie Džibrán Básíl zase vyjadril presvedčenie, že najnovšia kríza v dlhoročnom spore medzi arabským svetom a Izraelom môže mať aj svetlú stránku: “Mohla by nás táto pohroma spojiť a prebudiť nás zo spánku? Treba si uvedomiť, že dejiny nám nikdy neodpustia a naša budúcnosť nebude hrdá na to, čo sme urobili.”
Básíl tiež vyzval na mimoriadny summit LAŠ, čo údajne podporujú viacerí ďalší členovia tejto organizácie.
“Toto rozhodnutie sa rovná legalizácii okupácie,” povedal predtým na margo Trumpovho rozhodnutia Abúl Ghajt s odkazom na okupáciu a neskoršiu anexiu východného Jeruzalema Izraelom v blízkovýchodnej vojne z roku 1967.
Palestínsky minister zahraničných vecí Rijád Málikí vyzval štáty LAŠ, aby poverili svojich veľvyslancov v Organizácii Spojených národov predložením návrhu rezolúcie v Bezpečnostnej rade OSN, ktorá by odsúdila Trumpovo rozhodnutie. Krok amerického prezidenta podľa Málikího ukazuje nepriateľstvo a zaujatosť voči palestínskemu ľudu.
Šéf Ligy arabských štátov vyzval štáty sveta na uznanie Palestíny
Šéf Ligy arabských štátov (LAŠ) Ahmad Abúl Gheit vyzval v sobotu štáty sveta, aby uznali štát Palestína s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom v reakcii na rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela.
Abúl Gheit, ktorý hovoril v Káhire na začiatku mimoriadneho stretnutia ministrov zahraničných vecí LAŠ, uviedol, že Trumpovo rozhodnutie “odsúdilo” krajinu, ktorá to prijala, a administratívu, ktorá to schválila. Podľa neho toto rozhodnutie spochybňuje úlohu Washingtonu ako mierového sprostredkovateľa, a to nielen na Blízkom východe, ale v celom svete.
“Toto rozhodnutie sa rovná legalizácii okupácie,” povedal Abúl Gheit s odkazom na okupáciu a neskoršiu anexiu východného Jeruzalema Izraelom v blízkovýchodnej vojne z roku 1967.
Palestínsky minister zahraničných vecí Rijád Málikí vyzval štáty LAŠ, aby poverili svojich veľvyslancov v Organizácii Spojených národov predložením návrhu rezolúcie v Bezpečnostnej rade OSN, ktorá by odsúdila Trumpovo rozhodnutie. Krok amerického prezidenta podľa Málikího ukazuje nepriateľstvo a zaujatosť voči palestínskemu ľudu.