Ministerstvo zdravotníctva sa počas predsedníctva venovalo problematike nedostatku liekov i očkovaniu

Bratislava 12. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Ministerstvo zdravotníctva bilancovalo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zorganizovalo počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ v oblasti zdravia tri konferencie so zameraním na chronické neprenosné ochorenia a zdravý životný štýl, nedostatok liekov a Alzheimerovu chorobu. Predsedníctvo v oblasti zdravotníctva bilancoval pre TASR komunikačný odbor MZ SR.

Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš DruckerNa snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker

“Pod záštitou ministerstva sa uskutočnilo aj stretnutie Národných drogových koordinátorov, ktorí diskutovali na tému Integrovaný prístup k zdravotnej a sociálnej starostlivosti užívateľov drog,” uviedol odbor.

Minister Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) viedol počas predsedníctva neformálne zasadnutie ministrov zdravotníctva. Zo stretnutia na najvyššej úrovni podľa neho vyplynulo, že s ohľadom na nedostatok liekov by mali členské štáty EÚ posúdiť, či pravidlá voľného pohybu tovaru majú mať naďalej prednosť pred ochranou verejného zdravia.

Ministri ďalej diskutovali aj o problematike očkovania, ktoré je považované za jeden z najúčinnejších preventívnych prostriedkov, zabraňujúcich šíreniu prenosných ochorení, ako je hepatitída alebo tuberkulóza.

Rezort zdravotníctva zorganizoval aj Spoločné zasadnutie lekárskych, ošetrovateľských a zubárskych expertov, ktoré bolo zamerané na systém zdravotnej starostlivosti a špecifiká kúpeľnej starostlivosti. “Zástupcovia ministerstva viedli koordinačné rokovania expertov členských štátov EÚ počas konferencie, ktorá sa konala v hlavnom meste Indie Naí Dillí. Cieľom konferencie zmluvných strán Rámcového dohovoru WHO o kontrole tabaku je každoročne prehodnotiť a podporovať jeho plnenie,” uzatvoril predsednícke úspechy komunikačný odbor.

Ministerstvo zdravotníctva SR pred začiatkom slovenského predsedníctva pre TASR uviedlo, že v nadväznosti na prioritu predchádzajúceho holandského predsedníctva považujú za ambíciu pokračovať v politickej diskusii na pôde Rady v oblasti antibakteriálnej rezistencie, ktorá súvisí s vysokou spotrebou antibiotík v humánnej medicíne, ako aj v živočíšnej výrobe. Slovenské predsedníctvo si dalo vtedy za úlohu viesť politickú diskusiu na pôde Rady aj v problematike tuberkulózy v Európe, a to z hľadiska liečby, multirezistencie a očkovania.

V oblasti chronických neprenosných ochorení si svojho času dalo za cieľ zvýšiť význam prevencie chronických neprenosných ochorení podporovaním zdravého životného štýlu. Predsedníctvo malo taktiež záujem nadviazať na kroky EÚ v oblasti skvalitňovania potravín.

ZDROJ >>

Komentujte :)