Bratislava 20. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR rokuje s Ministerstvom financií (MF) SR o dofinancovaní miezd zdravotníckych pracovníkov pre rok 2019. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová. Dofinancovanie žiada Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá upozorňuje na rast nákladov.

Na snímke ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

“MZ SR vníma potrebu dofinancovania a v tomto zmysle rokuje s MF SR. Cieľom je, aby boli naplnené požiadavky na dofinancovanie miezd aj pre rok 2019,” uviedla Eliášová.
Desiatky stredných a malých nemocníc odhadujú, že im na budúci rok narastú náklady na mzdy o 60 miliónov eur. ANS upozornila na potrebu ich dofinancovania, v opačnom prípade hovorí o ohrození ich prevádzky.
Podľa ANS personálne náklady budú od začiatku budúceho roka ovplyvnené aj legislatívnymi opatreniami, akými sú takzvaný mzdový automat, čiže zvýšenie miezd všetkých zdravotných pracovníkov, sociálny balíček, avizovaný plošný nárast platu zdravotníckych sestier a zvýšenie miezd sestier špecialistiek.
 
Príspevok Ministerstvo zdravotníctva rokuje o dofinancovaní miezd zdravotníkom pre rok 2019 zobrazený najskôr Hlavné správy.