Ministerstvo zdravotníctva: Na lepších podmienkach sestier pracujeme, venujeme tomu maximálnu pozornosť

Bratislava 15. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa zaujíma o problémy sestier v zdravotníctve a pracuje na ich lepších podmienkach v systéme. Poukazuje na to tlačový odbor rezortu. Ten zároveň odmieta tvrdenia sesterskej komory, že minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) neurobil pre sestry dosť.
Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker

“Sme presvedčení, že tento rok sme sa v spolupráci so sesterskou komorou venovali s maximálnou pozornosťou riešeniu tém súvisiacich s prácou sestier a pôrodných asistentiek,” napísal tlačový rezort MZ SR v písomnom stanovisku. Sestry v piatok Druckera vyzvali na to, aby bol pri riešení problémov sestier aktívnejší a nerobil len “kozmetické úpravy, lebo chýbajúcich sestier v systéme bude stále viac”.
Ministerstvo vraví, že sa snaží o stabilizáciu ich počtu v systéme. Spomína viacero zmien. Napríklad zriadenie pozície ministerskej sestry, ktorú do funkcie nominovala práve Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) a má na starosti témy týkajúce sa ošetrovateľstva.
“Veríme, že naša spolupráca s komorou bude aj naďalej konštruktívna a rozhodnutie o odchode ministerskej sestry Tatiany Hrindovej rešpektujeme, veríme, že to spoluprácu nijakým spôsobom neovplyvní,” napísal tlačový odbor.
Rezort spomína aj prípravu legislatívneho návrhu, ktorý definuje kompetencie sestier.
“Cieľom je určiť transparentný vzťah medzi dosiahnutým vzdelaním sestry a následne tomu prislúchajúcim kompetenciám,” píše tlačový odbor.
Novinkou podľa neho je, že sestry s pokročilou praxou budú môcť od budúceho roka predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky (podložky, plienky či náplasti) a podávať lieky na tíšenie bolesti a proti horúčke.
“Týmto krokom chceme zjednodušiť systém poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti a predpokladáme aj efektívnejšie využívanie finančných zdrojov z verejného zdravotného poistenia,” uvádza tlačový odbor.
Rezort tvrdí, že prijal aj opatrenia na zlepšenie podmienok sestier v zariadeniach sociálnych služieb. “Cieľom je, aby v zariadeniach sociálnych služieb bola klientom zabezpečená komplexná ošetrovateľská starostlivosť, so zameraním na prevenciu, aby sa ich zdravotný stav nezhoršoval a nebola potrebná následná hospitalizácia. Po novom nebudú určené výkony, ktoré sa preplácajú, bude sa paušálom hradiť ošetrovateľská starostlivosť,” uvádza MZ SR. Rezort hovorí aj o práci na novom zákone o dlhodobej zdravotnej starostlivosti, ktorý by mal byť hotový v budúcom roku.
Ministerstvo spomína aj každoročnú úpravu platov sestier na základe takzvaného mzdového automatu. “Pričom mzdy sestier v posledných rokoch rástli rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve. V súčasnosti je v zdravotníckych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR priemerná hrubá mesačná mzda sestry takmer 1100 eur,” odpovedá rezort na kritiku sesterskej komory, že ich mzda nedosahuje ani priemernú mzdu v národnom hospodárstve.
“A tiež sme pristúpili k zvýšeniu koeficientu, ktorý sa týka takzvaných sestier s pokročilou praxou a znamená zvýšenie ich mzdového ohodnotenia,” informuje tlačový odbor MZ SR s tým, že v prvom kroku treba definovať kompetencie sestier a následne vzniká priestor na diskusiu o náraste mzdového ohodnotenia tak, ako to bolo v prípade sestier s pokročilou praxou.
“Sme pripravení otvoriť diskusiu o princípe zásluhovosti v odmeňovaní,” dodalo ministerstvo zdravotníctva.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)