Bratislava 21. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Okupácia Československa armádami piatich štátov Varšavskej zmluvy na čele so Sovietskym zväzom, obsadenie suverénneho štátu, v ktorom občania demokratickým spôsobom hľadali východiská z nahromadených problémov, mala závažné dôsledky pre našu spoločnosť. Vpád cudzích vojsk navždy pochoval ideály, ktorými žila vtedajšia spoločnosť v Československu, a pošliapal snahy o demokratizačné premeny štátu. Pri príležitosti 50. výročia začiatku okupácie to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Na archívnej snímke hore z 21. augusta 1968 sovietsky tank a obrnené vozidlo smerujú do centra Prahy počas vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Na snímke dole zo 16. augusta 2018 autá jazdia po tej istej ceste v centre Prahy

Rezort vníma tento “spojenecký” zásah v Československu ako neprípustný akt agresie. “Vítame, že najvyšší predstavitelia Ruskej federácie sa opakovane oficiálne od tejto invázie dištancovali. Zároveň však musíme ostro reagovať na pokusy niektorých kruhov v Rusku zľahčovať ju a zbavovať sa historickej zodpovednosti. Dejiny sa prepísať nedajú,” upozorňuje ministerstvo s tým, že vojenská intervencia pred 50 rokmi bola súčasťou zvrátenej logiky studenej vojny, ktorej návrat ako suverénny štát, ktorý je členom EÚ, NATO, ako aj ďalších relevantných medzinárodných organizácií, nesmieme pripustiť. “Svoju budúcnosť chceme budovať na strategických spojenectvách, v ktorých sa partneri navzájom rešpektujú a dôverujú si,” deklaruje rezort.
Podľa ministerstva je viac ako symbolické, že Slovensko sa v čase jubilejného výročia invázie do Československa pripravuje na svoju predsednícku úlohu v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). “V roku 2019 chceme v OBSE zohrať úlohu zodpovedného mediátora konfliktov vrátane takzvaných zmrazených, ktoré naďalej pretrvávajú na území účastníckych štátov tejto organizácie aj takmer 30 rokov od pádu Berlínskeho múra a železnej opony,” dodal rezort.
 
Príspevok Ministerstvo zahraničných vecí: Vpád cudzích vojsk do Československa bol neprípustný akt agresie zobrazený najskôr Hlavné správy.