Bratislava 18. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR víta zverejnenie správ Európskej komisie (EK) týkajúcich sa politiky rozširovania. Rovnako pozitívne vníma odporúčania otvoriť prístupové rokovania s Macedónskom a Albánskom o členstve v EÚ. Uvádza sa to vo vyhlásení MZVaEZ SR, ktoré TASR poskytol tlačový odbor rezortu.

Ilustračné foto

“Prístupové rokovania vnímame ako súčasť procesu modernizácie a reforiem týchto krajín a veríme v prijatie skorého rozhodnutia Európskej rady o ich otvorení. Správy potvrdzujú, že Čierna Hora pokročila najďalej v prístupových rokovaniach a má najväčší potenciál pre úspešné napredovanie,” uviedlo MZvaEZ s tým, že Srbsko tiež dosiahlo v prístupovom procese pokrok vo viacerých oblastiach.
Rezort tvrdí, že od Srbska okrem reformného procesu očakáva i zintenzívnenie úsilia v rámci dialógu o normalizácii vzájomných vzťahov s Prištinou, vrátane skorej implementácie už dosiahnutých dohôd. “Rovnako zintenzívnenie úsilia v rámci dialógu a skorú implementáciu dosiahnutých dohôd očakávame aj od Prištiny. Veríme, že politickí lídri Kosova budú väčšiu pozornosť venovať vnútornému reformnému procesu, ktorý je nevyhnutný pre napĺňanie jeho európskej perspektívy,” tvrdí ministerstvo.
Vo vzťahu k Bosne a Hercegovine bude dôležité posúdenie odpovedí orgánov krajiny v dotazníku EK. Napriek dosiahnutému pokroku Turecka v niektorých oblastiach a pri riešení migrácie existujú výhrady k plneniu kodanských politických kritérií.
MZVaEZ verí, že zverejnené hodnotenia EK pomôžu ďalej stimulovať reformné úsilie krajín, ktoré sa chcú stať plnohodnotnými členmi EÚ. “SR zoberie predmetné správy do úvahy pri plánovaní svojich aktivít v duchu doterajšej podpory reformných a integračných procesov. To sa týka tiež diskusií medzi členskými štátmi na úrovni EÚ a formovania spoločného postoja,” uviedol rezort. Kľúčové bude v tomto smere zasadnutie júnovej Európskej rady.
 
Príspevok Ministerstvo zahraničných vecí víta odporúčanie rokovaní s Macedónskom a Albánskom o členstve v EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.