Ministerstvo zahraničných vecí: Slovensko s poľutovaním vzalo na vedomie vyhlásenie Trumpa o uznaní Jeruzalema

Washington 6. decembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Evan Vucci)

Americký prezident Donald Trump v stredu v Bielom dome povedal, že USA uznávajú Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Oznámila to spravodajská televízia Sky News.
Na snímke vľavo americký prezident Donald Trump v Bielom dome oznamuje, že USA uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela

“Dospel som k záveru, že je čas uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela,” vyhlásil republikánsky prezident. Trump zároveň vydal pokyn rezortu diplomacie, aby začal s prípravami procesu presťahovania amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema.
“Tento proces sa začne okamžite,” povedal Trump. Riešenie v podobe existencie dvoch štátov, ktoré by ukončilo konflikt na Blízkom východe, podporí, ak si to obe strany budú želať.
Postavenie Jeruzalema – mesta posvätného pre moslimov, kresťanov i židov – je jedným z hlavných problémov izraelsko-palestínskeho konfliktu. Izrael ho pokladá za svoje hlavné mesto, ale medzinárodné spoločenstvo zastáva názor, že štatút mesta sa musí určiť na mierových rozhovoroch.
Palestínčania žiadajú, aby bol ich hlavným mestom východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí: Slovensko s poľutovaním vzalo na vedomie vyhlásenie Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalema
Slovensko s poľutovaním vzalo na vedomie vyhlásenie prezidenta USA o uznaní Jeruzalemu za hlavné mesto Izraela.
“Obávame sa, že toto rozhodnutie bude mať negatívny dopad na perspektívu mierového procesu a cieľ dosiahnuť dvojštátne riešenie ako jediné trvalé udržateľné riešenie, ktoré spĺňa požiadavky oboch strán – Izraela na bezpečnosť a Palestínčanov na štátnosť a zvrchovanosť,” uviedol pre TASR uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Peter Susko.
Zároveň potvrdil, že Slovensko bude aj naďalej vo veci budúceho štatútu Jeruzalema vychádzať “z rezolúcie BR OSN č. 478/1980 a spoločnej pozície EÚ zdôrazňujúcej, že budúci štatút Jeruzalema ako budúceho hlavného mesta dvoch štátov musí byť výsledkom rokovaní a nie jednostranných politických rozhodnutí”. Ako ďalej uviedol všetky strany by sa mali zdržať krokov, ktoré by mohli viesť k eskalácii napätia.

Diplomatom USA vo svete odporučili odložiť cestu do Izraela a Predjordánska
Americké ministerstvo zahraničných vecí zaslalo v stredu všetkým svojim diplomatickým zastupiteľstvám vo svete výzvu, aby ich predstavitelia odložili nepodstatné návštevy Izraela, Jeruzalema a Predjordánska do 20. decembra. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá získala kópiu výzvy.
“Ambasáda v Tel Avive a generálny konzulát v Jeruzaleme žiadajú, aby všetci nepodstatní návštevníci odložili svoju cestu do Izraela, Jeruzalema a na Západný breh od 4. decembra do 20. decembra,” cituje Reuters z depeše amerického ministerstva, ktoré dôvod výzvy nešpecifikovalo. Agentúra bližšie informácie k obsahu depeše neposkytla.
Avšak britský denník Express píše, že rezort americkej diplomacie zaslal výzvu svojim zastupiteľstvám pred prejavom prezidenta Donalda Trumpa.

Izrael privítal Trumpovo rozhodnutie uznať Jeruzalem ako hlavné mesto
Za “historický deň” a významný míľnik v dejinách Jeruzalema označil v stredu izraelský premiér Benjamin Netanjahu slová prezidenta  Trumpa, že USA uznávajú Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela a presťahujú tam svoje veľvyslanectvo z Tel Avivu. Izraelský premiér vo videoposolstve tiež vyslovil nádej, že príklad Spojených štátov “budú nasledovať aj ďalšie krajiny”.
S Netanjahuovým názorom sa stotožnil aj izraelský prezident Reuven Rivlin, ktorý Trumpa za jeho rozhodnutie uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela pochválil a dodal, že krajší darček k blížiacemu sa 70. výročiu vzniku Izraela si nevie predstaviť.
Naopak negatívne na Trumpovo vyhlásenie reagoval palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý povedal, že uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela je “zrieknutím sa úlohy, ktorú Spojené štáty zohrávali v (izraelsko-palestínskom) mierovom procese”.
Trumpovo rozhodnutie odsúdil aj jeden z lídrov palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismáíl Haníja, ktorý povedal, že Trumpovo vyhlásenie “nemôže zmeniť historické a geografické skutočnosti”.
Podľa libanonského prezidenta Michela Aúna Trumpovo rozhodnutie ohrozuje mierový proces a stabilitu regiónu.

Macron: Trumpovo rozhodnutie je porušením medzinárodného práva
O štatúte Jeruzalema možno rozhodnúť iba pri priamych izraelsko-palestínskych rokovaniach, vyhlásil v stredu generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Gutteres. Stalo sa tak v reakcii na rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.
Šéf svetovej organizácie urobí podľa vlastných slov všetko, čo je v jeho silách, aby podporil izraelských a palestínskych lídrov v záujme ich návratu k vecným rokovaniam.
“V tejto veľmi znepokojujúcej chvíli chcem dať jasne najavo, že riešenie (blízkovýchodného konfliktu) prostredníctvom vzniku dvoch štátov nemá alternatívu.
Nejestvuje plán B, podčiarkol Gutteres a dodal, že vždy bol proti jednostranným opatreniam, ktoré by ohrozili vyhliadky na mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
Európska únia (EÚ) vyjadrila v súvislosti s rozhodnutím vážne znepokojenie s ohľadom na mierový proces. Podľa šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriniovej by sa mala nájsť cesta na vyriešenie štatútu Jeruzalema ako hlavného mesta oboch štátov cestou rokovaní. Stanovisko EÚ a jej členských štátov sa nemení, aj naďalej rešpektujú medzinárodné dohody i vrátane umiestnenia diplomatických zastupiteľstiev, zdôraznila.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil rozhodnutie najvyššieho amerického činiteľa Donalda Trumpa za jednostranný krok a porušenie medzinárodného práva i všetkých rezolúcií Organizácie Spojených národov.
Najvyšší francúzsky predstaviteľ sa tak vyjadril v stredu večer na záver svojej návštevy Alžírska. Emmanuel Macron súčasne vyzval na pokoj a zdôraznil, že “musíme za každú cenu zabrániť násilnostiam a uprednostniť dialóg”.
Francúzsky prezident sa už začiatkom týždňa po telefonáte s najvyšším americkým predstaviteľom vyjadril za stanovenie štatútu Jeruzalema v rámci izraelsko-palestínskych mierových rokovaní.
Nemecká spolková vláda kancelárky Angely Merkelovej nepodporuje postoj Spojených štátov, v mene ktorých v stredu prezident Donald Trump uznal Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Ako vyplýva zo slov hovorcu Merkelovej kabinetu Steffena Seiberta zverejnených na Twitteri, o štatúte Jeruzalema by sa malo rozhodnúť pri rokovaniach o riešení konfliktu na Blízkom východe prostredníctvom vzniku dvoch štátov.
České ministerstvo zahraničných vecí v Prahe v stredu uviedlo, že ČR považuje Jeruzalem za budúce hlavné mesto Izraela i štátu Palestína spoločne s ostatnými členskými štátmi Európskej únie na základe záverov Rady pre zahraničné veci EÚ. Kým dôjde k uzavretiu mieru medzi Izraelom a Palestínou, ČR prakticky uznáva Jeruzalem za hlavné mesto Izraela v hraniciach demarkačnej línie z roku 1987. Presun českej ambasády do Jeruzalema však v Prahe zatiaľ nepripravujú. Česko môže o ňom uvažovať až po rokovaniach s kľúčovými partnermi v regióne a vo svete.
Poľsko považuje za hlavné mesto Izraela stále Tel Aviv, oznámil v stredu v Bruseli šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski, a to ešte predtým, ako americký prezident Donald Trump uznal v mene USA Jeruzalem za hlavné mesto židovského štátu.
Poľský minister zahraničných vecí v tejto súvislosti poukázal na to, že ešte i v Spojených štátoch sa o tejto otázke viedli diskusie, ktoré pravdepodobne pokračovali do poslednej chvíle pred vystúpením hlavy štátu.
Uvedomujeme si, že najdôležitejšie izraelské inštitúcie majú sídlo v Jeruzaleme, konštatoval šéf poľskej diplomacie, podľa slov ktorého je Varšava zainteresovaná na úspechu mierového procesu na Blízkom východe dosiahnuteľného cestou bilaterálnych izraelsko-palestínskych rokovaní.

ZDROJ >>

Komentujte :)